[WANTED] Przerobienie Ubuntu 16.04 Server na Desktop + NoMachine

Zadanie

Poradnik omawiający:

• instalację domyślnego środowiska graficznego na Ubuntu 16.04 Server które jest domyślnie instalowane w lvlup.pro na serwerach KVM
  • możliwość korzystania z VNC w Proxmox
  • instalację i sposób korzystania z NoMachine https://www.nomachine.com/download aby uzyskać zdalny dostęp do pulpitu w lepszej wydajności niż przez VNC.

Poradnik ma być krok po kroku, ze zrzutami ekranu.
Temat nie jest skomplikowany jednak wymaga precyzji jeśli chodzi o zawarte instrukcje dla osoby.
Pomijając obsługę klienta SSH, ma to być poradnik przeznaczony dla losowej osoby która zobaczyła możliwość pulpitu zdalnego np. na YouTube i też taki chce.

Za jakiś czas będzie do wyboru gotowy system skonfigurowany z pulpitem zdalnym jednak potrzebujemy czegoś “na teraz”.

Geneza

Zauważyłem kilka osób które specjalnie dla pulpitu reinstalują domyślnie sprawny system na desktopową jego wersję z nieskonfigurowaną siecią w zasadzie psując VPSa i nie otrzymując pulpitu.
Czyli jak zamienić sprawny system na sprawny inaczej :woman_mechanic:

Powstały też poradniki odnośnie pulpitu zdalnego czy środowisk graficznych (za co autorom serdecznie dziękuję) ale nie obu naraz lub oba naraz lecz z niezbyt dużą wydajnością i wygodą samego rozwiązania.

Nagroda

50-200 PLN jako rabat w portfelu lvlup.pro.
Kwotę wybiorę wedle uznania, w zależności jak bardzo spełni moje kryteria.
Piszę to od razu aby uniknąć ewentualnych wątpliwości autora po przygotowaniu poradnika.

Poradnik z nagrodą może przygotować tylko jedna osoba która zostanie zostanie oznaczona i zatwierdzona przez obsługę w tym wątku.

Możliwości obniżki ceny serwera

@SystemZ Można zaklepać? :smile:

@SystemZ Jestem chętny na wykonanie poradnika!

Poczekam póki co na większą pulę chętnych.

@SystemZ Jak dalej aktualne mogę coś nagrać :slight_smile:

Filmik może być uzupełnieniem (byłby wtedy link do wątku w opisie) jednak poradnik tekstowy to coś na czym głównie mi zależy.

Okej, rezerwuję możliwość wykonania poradnika dla @Fallen do 20 października włącznie.

@Fallen Jest całkiem spoko, miałbym jednak prośbę co do małej przeróbki.
Jak się nad tym zastanowić to poradnik składa się z 3 sekcji:

• przygotowanie desktopa
  • instrukcja dotycząca NoMachine
  • instrukcja dotycząca VNC w Proxmox

Prosiłbym o przerobienie używając nagłówków np. ## ### tak aby było to bardziej widoczne.
Obecnie wcielając się w usera mogę odnieść wrażenie że wymagana jest konfiguracja NoMachine po to aby korzystać z VNC w Proxmox. Odwróciłbym kolejność.
Od razu po instalacji środowiska graficznego możemy korzystać z VNC w Proxmox i pokazać że nie jest to jeszcze takie optymalne i wygodne. Potem zademonstrować trochę wygodniejsze rozwiązanie ale ma trochę więcej kroków, wskazać też że jeśli user nie czuje się na siłach to może zostać przy VNC w Proxmox.

Jeszcze jedna drobna uwaga, w obu przypadkach przydałby się screen pokazujący faktycznie ten zdalny pulpit, tak aby user widział do czego zmierza bo to wcale wizualnie nie pokazuje co osiągnie :slight_smile:

Obecnie poradnik oceniam na ok 70, za te poprawki nagroda powinna wzrosnąć do 120

Poprawki wprowadzę w dni jutrzejszym w godzinach wieczornych jak wrócę z pracy

Wspomniany rabat uwzględniony, wybacz że trochę przysnąłem :slight_smile:
Potwierdź otrzymanie abym mógł zamknąć ten wątek.

rabat dotarł