TopkaMC.pl - projekt nowoczesnej listy serwerów Minecraft

Tagi: #<Tag:0x00007f949fd3f230>

TopkaMC jest nowoczesnym projektem listy serwerów Minecraft, którego celem jest ponowne wyznaczenie standardów panujących wśród innych tego typu stron. Obecnie sytuacja na rynku wygląda nieciekawie, istnieją dwie duże listy, które mają się dobrze, mimo że wcale nie zachwycają sposobem wykonania, a tym bardziej wyglądem.

Poza nimi istnieją też pomniejsze-klony, niemniej tutaj jest tylko gorzej i gorzej. Łączą one wady obecnie tworzonych list, coś tam próbują naprawiać, coś tam dodać i wychodzi nieczytelna breja zamiast strony.

Głównymi założeniami projektu TopkaMC jest stworzenie strony, którą użytkownicy już znają, o układzie czerpiącym z powszechnie używanego, ale znacznie lepszej, nowocześniejszej oraz ze wsparciem mobilnym, które obecnie to ze świecą szukać na innych listach.

Przewaga TopkaMC

• Dodawanie serwera (wsparcie dla rekordów A oraz SRV)
    | Niby prosta funkcja, ale sprawiająca problemy innym listom, na dużej ilości z nich, gdy dodamy serwer poprzez domenę, to adres IP jest na stałe zapisywany i potem już nigdy nie jest aktualizowany, jego zmiana kończy się utraceniem naszych punktów/statystyk na takiej liście. W przypadku tego projektu - problem nie występuje, adres jest aktualizowany automatycznie.

• Otrzymywanie pomocy
    | Na obu dużych polskich listach otrzymanie pomocy jest bardzo problematyczne, uzyskanie sprawnego wsparcia w przypadku, gdy mamy np. problem z dodaniem serwera, po prostu graniczy z cudem. W przypadku TopkaMC - preferujemy dynamiczną komunikację poprzez oficjalny serwer Discord. Można tutaj szybko i w prosty sposób skomunikować się bezpośrednio z twórcą oraz uzyskać pomoc społeczności właścicieli innych serwerów.

• Zabezpieczenie głosowania
    | Nie wspominam już tutaj o listach, które w ogóle nie zabezpieczają głosowania, albo kończą na tokenie csrf, ale powiedzmy sobie szczerze - poziom tego ma się słabo, a irytująca captcha nie jest jedynym rozwiązaniem. Ta lista bardzo ładnie to udowadnia, mimo braku captchy nasz wewnętrzny system dokonuje analizy ryzyka i decyduje, czy głos zostanie przyjęty, czy odrzucony, użytkownik widzi tylko przez chwilę ładne kółko ładowania. Sztuczna inteligencja górą! :wink:

• Stabilność strony, skalowalność
    | TopkaMC składa się z wielu elementów, gdzie każdy z nich ma swoje przypisane zadanie, jest skalowalna, gdyby zaszła taka potrzeba, tutaj nie istnieje problem z aktualizacją statusów serwerów, gdy robi się ich dużo, nie jest to strona napisana w PHP, korzystamy z frameworka Spring, pisząc listę w języku Java.

• Czysty wizjer, czyli brak błota na ekranie
    | Stawiamy na minimalizm na stronie, nie umieszczamy przesadnej ilości elementów, nie zapychamy strony animowanymi banerami w postaci obrazków typu gif. Cała strona jest w stylu “prawie” material-design.

• Automagiczność
    | Poza podstawowymi informacjami o serwerze, takimi jak: liczba slotów, graczy online, wersja oraz motd, lista automatycznie rozpoznaje adres strony serwera, forum, sklepu, czy też discorda lub teamspeaka serwerowego.

14lajków

Bardzo fajna lista, widać że ekipa TopkaMC się postarała. W tak krótkim czasie zrobić taki porządny serwis. Szacun!

3lajki

Przejrzyście to wygląda, a czytelność strony to podstawa :+1:

7lajków

Kiedyś nie wierzyłem że serwisy tego typu nie obsługują tak elementarnych funkcji.
Tickety klientów :face_with_symbols_over_mouth: jednak szybko wyprowadziły mnie z błędu. Czas mijał a takiego banału nadal nie było.

W końcu serwis który pokazuje że się da! :sunglasses:

7lajków

Ja mam mieszane uczucia, przede wszystkim co do przejrzystości. Według mnie wyszukiwarka mogłaby być na głównej stronie, poza tym całość wygląda trochę nudnawo.
Rozumiem, że jest to nowa strona i liczę na to, że wkrótce coś się w niej poprawi :slight_smile:

1lajk

Na górze na stronie głównej w miejscu, które wskazałeś docelowo znajdą się elementy związane z systemem promowania serwerów.

Okej, czas na więcej szczegółów dotyczących moich wątpliwości odnośnie serwisu.
Wchodząc pierwszy raz na TopkęMC pomyślałem sobie “co tu tak pusto?” - spokojnie, podobnie było z inną listą serwerów MC, kiedy to dopiero zaczynała swoją działalność.
Liczyłem jednak po @Nieznajomy11 że otrzymamy już na start całkiem fajną i rozbudowaną listę, która będzie chociaż dorównywać “konkurencji” - niestety się pomyliłem.

Strona wydaje się być pusta z kilku powodów. Zwróciłem uwagę na dosyć ograniczoną paletę kolorów. We wszystkich podstronach widać tylko 3 kolory (za wyjątkiem strony serwera, gdzie motd jest kolorowe) - biały (tło), niebieski i czarny (głównie tekst/cienie). To raczej nie przyciąga potencjalnych użytkowników. Ponadto nie ma żadnych ikon w menu, jest sam tekst - to też wpływa na to, jak strona wygląda.

Proponowałbym także dać zielony kolor dla statusu graczy, a czerwony - w przypadku, gdy serwer jest offline. Wtedy będzie zdecydowanie przejrzyściej :wink:

Kolejna sprawa - dodałbym tło pod tekstem na górze, nad serwerami (tam gdzie są “Podstawowe informacje”, “Wersja” itd):

Jako, że poszczególne elementy mają niebieski kolor, proponuję dać tu na przykład jasnozielony (ewentualnie jasnoniebieski, jeśli chcesz utrzymać kolorystykę).
To samo w sumie dotyczy “Motd” i “Lista graczy” na stronie serwera, bo według mnie jest za biało :wink: Chociaż w sumie zima się zbliża, to moze o to Daffitowi chodziło :kappa:
Do samej listy dodałbym ikonę serwera, po lewej stronie. Fajnie by to wyglądało.

Teraz czas na kwestie techniczne. Ktoś mi na discordzie napisał, że mój serwer jest na 1.8-1.13.2, ponieważ sprawdzał to na… topkamc.
Problem jest taki, że nie dodawałem tego serwera na TopkęMC. Oznacza więc, że został on na listę dodany bez mojej wiedzy ani zgody (choć nie mam nic przeciwko). Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się że mój serwer jest na jakiejś liście, o której (w teorii) nie miałem żadnego pojęcia :smile:
Po FAQ rozumiem że problem ten zostanie wkrótce rozwiązany, więc czas teraz na kolejną moją uwagę - dlaczego pod moim serwerem pokazuje się coś takiego?
image
Tak, mój VPS jest w lvlup.pro, ale nie bardzo sobie życzę aby nie mój kod promocyjny znajdował się pod moim serwerem :joy:

Nie podoba mi się też skalowanie ikony serwera na stronie, ponieważ wygląda to trochę źle:
image
Nieco inny problem jest w przypadku braku ikony serwera. Wtedy jest puste pole, które zbędnie zajmuje miejsce:

Dziwny jest brak wsparcia dla starszych wersji MC. Nie wydaje mi się, aby był jakiś problem z ich obsługą. Sam nie jestem za utrzymywaniem przy życiu starszych wersji serwerów, ale należy uszanować to, że niektórzy celowo tworzą serwery pod bardzo stare wersje, aby cofnąć się do starych lat :wink: Takie serwery mają trochę klimatu, więc blokowanie ich promowania na liście jest trochę dyskryminujące - werdykt: TopkaMC jest niewspółczesna!!! :kappa:

Uwagi odnośnie samej prezentacji TopkiMC:

Trudno uznać, że TopkaMC zachwyca wyglądem. Co do wykonania uważam, że jest stanowczo za wcześnie, aby cokolwiek oceniać.

Jestem ciekaw, które/którą listę miałeś na myśli. Pozwolę sobie zadać pytanie: czy chodziło Ci o listę autorstwa @TiREX?

Z doświadczenia: kontakt z administracją listy “diaxowej” ogranicza się do napisania ticketu na…
hostingu na “e” i czekanie, aż “administrator” przyjrzy się sprawie. Kiedyś ten hosting miał swojego discorda i kontakt był na prawdę w porządku, ale teraz dostęp tam jest ograniczony.

Co do drugiej popularnej listy, kontaktu nie ma w ogóle. Pisałem maila z problemem chyba jakiś rok temu (mogę się mylić) - odpowiedzi do tej pory nie otrzymałem.

Na pierwszy rzut oka racja - jedna z “większych list” jest niesamowicie ograniczona, ale druga z “większych list” ma już znacznie więcej funkcji.

Oj dorek, bo ty tylko hejtować umiesz
Otóz nie :slight_smile: Jest to konstruktywna krytyka, która ma za zadanie tylko pomóc w dalszym rozwoju listy. Poza tym są też (rzecz jasna) plusy listy - wsparcie przez Discorda, dobrze działająca “sztuczna inteligencja” (po wyczysczeniu cookies i włączeniu VPN nie udało mi się dodać kolejnego głosu, będę to jeszcze testować, ale na pierwszy rzut oka jest dobrze), responsywność, a przede wszystkim to:

Nie wspomnę nawet ile punktów się traciło w przypadku zmiany VPS’a na innych listach - doskonała robota (ale chyba też u @TiREX jest taka możliwość, ale nie sprawdzałem tego, więc nie daję 100% gwarancji że tak jest) :wink:

Na koniec mam pytanie - jak będzie wyglądać kwestia “zajmowania serwerów”? :slight_smile:

1lajk

Witamy w material design, zapraszam! Nawalenie tylu kolorów całkowicie nie jest tym jak to powinno wyglądać, jest to dokładnie to czemu się sprzeciwiam. Jeśli chodzi o teksty opisów (“Wersja”, “Motd”, itd.), nie powinny być one aż takie ciemne, wyróżniające się, właśnie dlatego, że nie są tym, na czym powinien skupić się użytkownik. Rozumiem, że nie jesteś fanem takiej prostoty i tego typu wyglądu stron. :man_shrugging:

Myślę, że nie będzie to dobrze wyglądać przy wszechobecnym minimalizmie, będzie to sporym odejściem od ogólnego stylu strony.

Bo tak jest :smiley:. Twój serwer, a dokładniej proxy którego używasz, czyli bungeecord - zgłasza wsparcie dla wersji od 1.8 do 1.13.2. Właśnie z tego powodu, że jest to niedokładne, bo nikt - nawet ja nie dba o to, żeby serwer nie odpowiadał, że wspiera protokół, gdy tak nie jest, będzie tworzona alternatywna metoda sprawdzania wersji, która będzie tą o wyższym priorytecie.

Mógłby się też znajdować pod każdym innym, taka polityka strony. Będziesz miał możliwość całkowitego ukrycia serwera jeśli ci to nie odpowiada już niedługo. Jeśli spojrzysz na mclista, to zobaczysz tam w navbarze przycisk kierujący do enderchesta, a na minecraft-list wielki baner mineserv, nie popadajmy w paranoję. :stuck_out_tongue:

Trudno się z tym nie zgodzić, generalnie będę się zastanawiać nad alternatywnymi metodami skalowania w górę z poprawianiem jakości, w panelu serwera po jego zajęciu prawdopodobnie będzie też opcja wgrania ikony w wyższej jakości ręcznie, bo ta z serwera Minecraft i jej 64px… :smile:

Nie nie nie, to błąd jest. Ten serwer ma ikonę. Wygląda na to, że jednak crawler dostał od niej raka i wygląda to jak wygląda, naprawi sie. :>

obraz

EDIT: Ten serwer ma po prostu całkowicie białą ikonę, dlatego - uwaga: nie widać jej na białym tle. D:

obraz

Problemu może i nie ma, ale jest to całkowicie inny protokół. Uważam, że mimo iż niektórzy tworzą serwery na te wersje, jest to naprawdę niszowe. Sam osobiście nie jestem za wspieraniem tak starych już wersji, poświęcony czas na wsparcie byłby nieadekwatny do potencjalnego zysku.

No niestety, nie każdy lubi material design. Niemniej ja wolę to, niż wszędzie minecraftowe ludziki, trawa i dirt na stronie.

Ja rozumiem, żę ta lista wydaje ci się jakąś konkurencja bo też jest na lvlupie, a nawet się ostatnio przyczepiłem szymona, że magicznie zaczął realizować swoje punkty z TODO, zdecydowanie “przypadkowo” podobne, do tego co zostawało dodawane do listy TopkaMC, niemniej jednak jest pełno innych list, które wyglądają miernie. Nawet przed chwilą dowiedziałem się na discordzie, że jak to lista minecraft bez rzeczy z minecraft praktycznie.

Dokładnie tak jest, miałem na myśli dogonienie mclista.

Ja za to otrzymałem inna opinię tego systemu:

HURR DURR ALE JAK TO LOADER PRZY DODAWANIU GŁOSU

Weryfikacja poprzez jakiś parametr serwera, który może zmienić osoba posiadająca dostęp do jego plików, wcześniej prawdopodobnie poprzedzony weryfikacją konta na TopkaMC kontem Minecraft premium.

Znam wiele stron w material design, na których użytkownik nie widzi takiej pustoty :wink:

prostota jest OK ale tu jest przesada

A mógłbyś to zastosować i pokazać screenshota? Zawsze można pierw sprawdzić a potem ewentualnie zastosować jeśli ewentualnie uznałbyś to za dobry pomysł ;]

Tak, wiem o tym, nie o ten problem mi chodziło w tym zdaniu, tylko o dalszą część ;]

Trochę dziwna ta polityka - pod niektórymi serwerami pojawia się Twój kod, a pod niektórymi już nie. :thinking:

Oj, to przepraszam w takim razie :wink:

Okej, rozumiem.

Ja nie napisalem tutaj, że ludziki, trawa i dirt na stronie mi się podobają. Po prostu przesadzasz z tym minimalizmem według mnie, może być minimalnie i ładnie :wink:

Mogę poprosić o przykładowe listy w PW? Jestem po prostu ciekaw bo ich pewnie nie widziałem.

Proponuję dodać możliwość tworzenia kont oraz opisów serwera, fajnie byłoby gdyby użytkownik przeglądający serwery mógł również zobaczyć więcej szczegółów :smiley:

Wiele funkcjonalności jest dopiero w czasie prac nad nimi, inne dopiero w planach, stąd wynika ten problem.

Każdy serwer, który korzysta z lvlup, automatycznie dostaje ten banerek.

Pierwsza strona wyników w Google, może nie wszystkie są takie złe, ale na pewno sporo z nich czytelnością nie zachwyca:

http://listaserwerowmc.pl/
https://mserwery.pl/servers
http://minecraft-serwery.com/
http://s1.craftboard.pl/
http://serweryminecraft.pl/

Jest to coś nad czym aktualnie pracuje, bo otwiera to dalszą część rozwoju listy, a opisy serwera istnieją od wczesnej alphy, niemniej jednak nikt nie może ich ustawić, no bo nie ma właśnie tych kont. D:

Prezentacja wyglądu strony ze środowiska testowego, z dwoma elementami, których na razie nie zobaczymy na liście produkcyjnie, a na pewno nie zanim pojawią się konta.

Dzięki propozycji @DoreK oraz ustaleniom na discordzie zostały dodane kropki statusu oraz ikona serwera w wersji 16px przed adresem połączenia. Społeczność oddała 7 głosów za ikoną oraz 0 głosów przeciw.

Wygląda to teraz zdecydowanie fajniej, dla mnie się podoba.

3lajki

A gdyby tak kropki dać przed statusem? :smiley:

Topka bardzo się dla mnie podoba. Widać, że twórca się stara. Imo najlepsza topka w Polsce.
Polecam, 10/10 :slight_smile:

1lajk

Jedyna w swoim rodzaju, ładnie wyglądająca, szybko działająca, polecam =)

PS. wyszukiwarkę dodałbym na stronę główną do menu po prawej stronie :wink:

Byłoby nierówno D:

Właściwie, to było coś takiego we wczesnej wersji, ale jakoś przed publikacja wyrzuciłem, bo mi się coś nie podobało. Mimo to, jak teraz patrze, to faktycznie jednak był to dobry pomysł. Przywrócone!

obraz

1lajk

Ja bym dał obok szukajki lupę, a po kliknięciu w szukajkę proponowałbym aby tło zmieniało się na białe, a wpisywany tekst był czarny :wink:

Lupę mogę zobaczyć, co do zmiany koloru tła to raczej odpada, moim zdaniem to niepotrzebne zaburzanie wyglądu mdbs. :stuck_out_tongue:

1lajk

Mam 2 propozycje, żeby nie było tak aż za biało to fajnie by było polepszyć te online

Oczy bolą od tego. Zdecydowanie na nie.

No nie ukrywam że nie
wygląda zbytnio dobrze dla oka.