Stopnie zaawansowania poradników

Cześć, siedząc na porcelanowym rumaku :kappa: przyszedł mi do głowy ciekawy pomysł.
Do każdego poradnika można było by dodać stopień jego zaawansowania. Wskazywał by on osobie, która ma zamiar skorzystać z owego poradnika czy napotka jakieś problemy a także obrazował z jakim poziomem wiedzy można “usiąść” do niego…
Poziomy były by przedstawione w skali od 1 do 5 za pomocą lvlupek

Gdzie: 1 lvlupka to stopień łatwy, 2 średnio łatwy, 3 średni, 4 średnio trudny a 5 trudny.

9 polubień

Pomysł fajny, graficznie też wygląda super.
Nasuwają się jednak pytania:

Kto będzie przydzielał te stopnie?
Jakie są kryteria dla każdego stopnia?

6 polubień

W zasadzie stopnie mógłby przydzielać sam autor poradnika, lub oosby z niego korzystające/czytające go.

Stopnie zaawansowania mógłby by odwoływać się jednocześnie do zagadnienia poruszanego w poradniku, jak i sposobu “prowadzenia za rękę” w samym poradniku.
Np jeśli poradnik polega na metodzie kopiuj - wklej to ograniczałby się do najniższego stopnia, zaś jeśli poradnik wymagałby znajomości jakichś rzeczy na własną rękę to oznaczony byłby adekwatnie wyższym stopniem.

Przykład: poradnik konfiguracji czegoś w dockerze wymagałby podstawowej wiedzy wykonywania w nim operacji, które nie byłyby wyjaśnione w samym poradniku :thinking:

2 polubienia

Jeśli nie powstaną dokładne wytyczne zawierające, przynajmniej nakreślony sposób obliczania trudności wskaźnik będzie jedynie wskaźnikiem relatywnej trudności dla poziomu autora poradnika, niczym więcej.

4 polubienia

Poziom trudności mogłaby oceniać moderacja na podstawie opinii społeczności, czy mieli problemy z czymś podczas postępowania zgodnie ze wskazówkami poradnika.

1 polubienie

Ja tam jestem chętny do przypisywania LVLUPków. W sumie, to już zacząłem. Mogę się przyjrzeć reszcie poradników.

1 polubienie

Myślę, nad zrobieniem skali zaawansowania danych programów typu:

• podstawowa konfiguracja plików krok po kroku od 1-2

• serwery www od 2-3

• dokcery i inne takie ( ͡° ͜ʖ ͡°) 3-5

• postfix 4-5

itd

Podstawowa instalacja postfixa bez żadnych SMTP, tylko do wysyłania wiadomości, nie powinna otrzymać tak wysokiego poziomu trudności :thinksmart:

pisząc postfix mam na myśli lux delux konfigurację :nosacz:

2 polubienia

Mam dość krytyczne zdanie na ten temat…

Moim zdaniem jest to niepotrzebne. W żadnym wypadku nie pomoże to osobie, która korzysta z poradnika. Zazwyczaj ilość treści, komend, operacji do wykonania - długość poradnika - zazwyczaj przedstawia czas, w jakim zmieścimy się z wykonaniem zawartych w nim poleceń.

Według mnie, jeżeli poradnik jest zrobiony dobrze, ale dotyczy kwestii bardzo czasochłonnej, to wcale nie oznacza, że jest trudny. Można pewne operacje wykonywać nawet i kilka godzin. Jeśli poradnik jest napisany krok po kroku, to choćby miał 10 tysięcy linii tekstu, nadałbym mu “banalnie prosty”.

Prędzej oceniałbym czytelność poradników, aniżeli stopień zaawansowania - to widać właśnie po komentarzach ludzi. Dawanie takich stopni moim zdaniem nie przysłuży się niczemu dobremu, a jedynie większemu offtopowi w temacie poradników.

Idea słuszna, ale myślę, że nie w tej tematyce. Jeśli miałbym ocenić wymianę żarówki w aucie, a wymianę silnika - skorzystałbym z takim łapek. Natomiast przy poradnikach, w których jest stepbystep - nie.

4 polubienia