Rozważam serwer MC na VPS, budżet

vps
minecraft
Tagi: #<Tag:0x00007f343be61c40> #<Tag:0x00007f343be61ad8>

No trudno, dziękuję bardzo za dobre chęci.

No właśnie, ja bym chciał mieć. Skończyłem instalację wszystkiego, więc teraz chciałbym zrobić kopię zapasową, żeby w razie jakiś problemów nacisnąć “przeinstaluj serwer” i potem z kopii zapasowej przywrócić nginx z php, mariadb, pufferpanel z konfiguracją i uprawnieniami (chmod, chown). Chodzi mi o to, żeby zrobić raz kopię zapasową - ratunkową (nie codzienną).

Kopie zapasowe serwera MC będę robił codziennie poprzez SFTP, z tym nie ma problemów.

Patrzyłem na Twój script, ale w ogóle nie rozumiem, jak to działa. Chyba on zrobi kopię zapasową za pomocą programu tar i wgra na mój komputer. Ale w ogóle tam nie widzę instrukcji, jak potem z kopii zapasowej przywrócić pliki z uprawnieniami.

Mam zainstalowany serwer zgodnie z powyższymi poradnikami (nginx, php, mariadb, java, panel, MC, podpiąłem domenę). Co jeszcze powinienem zrobić? Jakie zabezpieczenie? Na razie zrobiłem tylko fail2ban. Jeszcze coś?

Tam zaglądałem, stąd wiedziałem o fail2ban.

Tak naprawdę pomocna też jest zmiana portu SSH, instalacja fail2ban, opcjonalnie instalacja aplikacji typu OATH-TOTP.

Łap poradnik: https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-multi-factor-authentication-for-ssh-on-ubuntu-16-04

Jak mógłbym na stronie internetowej pokazywać, czy działa mój serwer MC i czy działa VPS lub główna strona internetowa?

OVH mi daje darmowy hosting www, gdzie jest PHP 7. Pomyślałem sobie, że więc na OVH przekieruje status.cośtam.xx. Ale nie wiem, jak sprawdzać, czy działa serwer MC i czy działa VPS.

Najlepiej skorzystaj z rozwiązania jakim jest uptimerobot.com.
Oferuje ono monitoring stanu podpiętych VPSów, serwerów itd.
Wtedy po prostu możesz podpiąć swoją subdomenę (wszystko mają opisane w panelu).
Jeśli chcesz mieć status na własnej stronie (np. pośród itemshopu), to albo skorzystaj z itemshopu który to oferuje, albo pobaw się z API Uptimerobota i napisz skrypty w php.

Dziękuję bardzo. Rozumiem, że dla MC korzystałbym z tego: “port: good for monitoring services like smtp, dns, pop as all these services run from a specific port and Uptime Robot decides their statuses if they respond to the requests or not.”

Też.
Możesz na przykład monitorować i VPSa pingiem
(w przypadku zamykania portów pamiętaj o otworzeniu bodajże 53 dla DNSów)
oraz serwer MC portem.
Wtedy - jeśli wyłączy ci się
(z niewiadomego powodu)
serwer MC, ale serwer VPS będzie dalej chodził - bedziesz już
(np. spoza domu)
wiedział, że VPS działa :wink:

Czyli VPS mogę monitorować pingiem, WWW portem (80), serwer MC portem (np. 25565) i… to w sumie wszystko.

Tyle powinno wystarczyć :slight_smile:

Dziękuję bardzo. Tylko jakoś nie mogę znaleźć, jak ten monitoring mogę dać na swoją stronę internetową, żeby tam był obrazek czy napis, że VPS jest up/down, WWW jest up/down i MC jest up/down.

uptimerobot ma własne api, którego można użyć

Niestety nie jest to chyba najprostsze w użyciu :thinking:

No i tu jest ten problem.
Możesz skorzystać z ich darmowej podstrony, którą łatwo rekordem CNAME dasz na swoją subdomenę.
status.example.com.
Mój przykład: https://status.timoproject.pl

Już mogliście poznać, że jestem poważnie upośledzony i trzeba do mnie mówić w sposób łopatologiczny. Gdzie jest ta ich darmowa podstrona? Bo ja jej nigdzie nie widzę. Lub jak wygeneruję jakiś kod, który mógłbym dać na swoją stronę?
Na tej stronie uptimerobot.com/api też nie widzę, co konkretnie mam zrobić.

To jest po to jakbyś chciał w php pisać stronę od zera.

obraz

Dziękuję, już to widzę, spróbuję. […] Chyba już to mam, tylko nie wiem, czy to CNAME dobrze zrobiłem.

Może i spróbowałbym napisać stronę w PHP od zera, gdzie pokazywałbym tylko czerwoną lub zieloną kropką czy napis up/down (bo tyle mi wystarczy). Kiedyś trochę z PHP eksperymentowałem, więc szybko sobie przypomnę. Tylko nie wiem, jak otrzymać aktualny status z UptimeRobot dla konkretnego serwera.

Choć UptimeRobot sprawdza stan raz na 5 minut. Czy w PHP dałoby się jakąś jedną funkcją sprawdzić aktualny stan, czy odpowiada VPS (ping) lub MC (port)?

Możesz w ten sposób zrobić sprawdzanie stanu :wink:

Świetnie, to było to! Sprawdziłem porty 80 i 25565 i pokazuje, czy działa czy nie działa! Dziękuję bardzo!