Rozważam serwer MC na VPS, budżet

vps
minecraft
Tagi: #<Tag:0x00007f343f6dede8> #<Tag:0x00007f343f6de8e8>

Akurat ja korzystałem z tego poradnika. Troszke inne komendy ale efekt jest ten sam.

Dobra, kolejny krok zrobiony, kupiłem domenę. Domenę cośtam.ovh i kupiłem ją na ovh.pl. Co teraz dalej?
Chciałbym takie coś:

• strona www - cośtam.ovh i www.cośtam.ovh (będzie ta sama zawartość)
  • pterodactyl - pterodactyl.cośtam.ovh (www)
  • forum - forum.cośtam.ovh (www)
  • serwer MC - mc.cośtam.ovh
  • czasami drugi serwer MC do testowania (niestandardowy port, może być adres z dwukropkiem, nie trzeba specjalnej subdomeny)
  • sftp - nie musi być osobna subdomena
  • jakaś poczta (?)

W ogóle nie wiem, co zrobić z pocztą, bo np. forum potrzebuje wysyłać maile i nie wiem, co mam zainstalować na VPS i co ustawić w panelu klienta na OVH. Ale pisaliście, że z wysyłaniem maili może być problem - 1) z konfiguracją jakiegoś postfiksu czy sendmaila, 2) że inne serwery mogą nie chcieć przyjmować poczty z mojego serwera smtp. W razie czego mogę sobie założyć konto mailowe na gmail.com, zoho.eu czy gdzieś indziej.

Widzę, że jest poradnik: [Poradnik]Mini poradnik po domenach - tylko nie wiem, czy wszystko, co sobie wymyśliłem, zrobi się według tego poradnika. A może coś robi się w panelu klienta na OVH, a coś na VPSie?

A nie lepiej cośtam.ovh? Jest taka możliwość.

Nie wiem, czy rozumiem. Czy to znaczy, że na cośtam.ovh mógłby być i serwer MC, i serwer WWW?

Tak, dokładnie, bo korzystasz z tego samego VPS, zakładając że korzystać będziesz z domyślnych portów to wystarczy dodać tylko rekord A :wink:

Nie wiem, czy ja bym się w tym nie pogubił. Z tych dwóch rozwiązań wolę to prostsze i bardziej dla mnie zrozumiałe rozwiązanie. Jestem kompletnym laikiem i nie chciałem mieć własnego VPS, tylko okoliczności mnie zmusiły. Więc dlatego ważne jest dla mnie rozwiązanie proste i zrozumiałe.

Czyli rekord A do strony cośtam.ovh i serwera MC cośtam.ovh, CNAME do www, do drugiego serwera MC rekord SRV.

Najprościej jest po prostu dodać rekord A i będzie wszystko działało. Aby to zrobić, musisz dodać nowy rekord tym przyciskiem

Wybierasz A, nastepnie w polu Adres docelowy wpisujesz ip vps

No i gotowe :slight_smile: Pamiętaj, że zmiany mogą potrwać do 48h, jednak zazwyczaj jest to do 6h.
Możesz się jeszcze zabawić w rekordy SRV, lub prościej, CNAME. Możesz takim sposobem stworzyć adres np. mc.mojadomena.ovh. Nie jest to wymagane do działania domeny.
Jeśli chcesz stworzyć drugi serwer mc, wystarczy że zmienisz jego port, a będziesz się łączył domeną mojadomena.ovh:port

Zapytam jeszcze w ten sposób. Jak będę szperał w panelu klienta OVH, czy mogę coś bezpowrotnie zepsuć?

Popsuć możesz, ale zawsze możesz przywrócić. Gdy nieumiejętnie zmienisz DNS’y domena może przestać w ogóle działać, ale bez problemu możesz je zmienić z powrotem na domyślne. To samo się tyczy strefy DNS.

Możesz rozwiązać umowę na domenę, usuwając ją.
Ale raczej jak nie klikniesz rozwiąż umowę / usuń to takie coś nie nastąpi :wink:

Możesz też dokonać cesji, czyli zmiany abonenta - no ale raczej takich rzeczy przypadkiem sie nie robi.

Aktualny stan jest taki:

• udało mi się podpiąć domenę mc.cośtam.xx pod serwer Minecrafta bez zapytania w tym forum, wystarczyły informację, które wygooglowałem (jestem z siebie dumny).
  • ostatecznie się zraziłem do panelu Pterodactyl, jak o tym pisałem na Instalacja panelu Pterodactyl i uruchomienie serwera Spigot na VPS KVM . W sumie problem polega też na tym, że Pterodactyl wprawdzie ma całkiem szczegółową instrukcję instalacji (dla doświadczonego linuksiarza pewnie instalacja nie stanowi żadnego problemu), ale nie ma żadnej instrukcji użytkowania - są tylko opisy w interfejsie, ale nie ma wyjaśnienia, jak co działa (początkujący się tam zgubią).

Czyli teraz mam plan taki: spróbować pufferpanel https://www.pufferpanel.com/docs/getting-started. Jeżeli się nie uda, to muszę się zdecydować:

1. będę miał w LVL UP serwer MC na VPS bez panelu zarządzania, ale wtedy koleżanka nie będzie miała podglądu konsoli i przycisku restart. Będę miał wprawdzie więcej RAM, będę miał stronę internetową na swoim VPS i domenę, ale obsługa z komórki zdecydowanie mniej wygodna i kosztuje mnie to więcej pieniędzy.
  2. znajdę inny hosting MC - będę miał mniej RAM, ale będzie mnie to kosztowało mniej pieniędzy i zdecydowanie mniej czasu (za ostatnie 2 tygodnie prawie w ogóle nie grałem w MC, bo ciągle się uczyłem linuksa, nginksa, mariadb, pterodactyla, domen; sprawdziłem w poczcie, że 28 razy wciskałem przycisk “przeinstaluj”).

Pufferpanel jest bardzo podobny do Pterodactyla.

Tutaj się zgodzę. Trzeba mieć trochę doświadczenia + brak wyobraźni - system robi to co mu polecisz, nie to co chcesz.

Temat Aimpanelu chyba został pominięty - byłby zdecydowanie najłatwiejszy dla ciebie w obsłudze i instalacji, a wystarczy zainstalować na VPSie Ubuntu 14.04 zamiast 16.04.

Może w instalacji tak, ale jeżeli działa w ten sposób, jak go testowałem tu: Pierwsze kroki , to mi nie odpowiada podgląd tylko jednego ekranu konsoli z brakiem możliwości przewijania wstecz i brakiem możliwości zaznaczania i kopiowania tekstu z konsoli do schowka.

Wracam do tego wątku. Dziś sobie włączyłem darmowy hosting WWW z pocztą e-mail.
Stronę www zostawiłem w spokoju, na razie jej nie wykorzystam. Ale rozumiem, że jak nie będzie działał mój VPS, to ta strona może działać, więc mógłbym tam mieć informacje np. na temat stanu VPS (status.cośtam.xx).

Mail. Otrzymałem informację: “Zostało utworzone przekierowanie adresu postmaster@cośtam.xx na adres przypisany do Państwa konta klienta.” I co teraz mam zrobić? Czy to już jest skrzynka, z której mogę korzystać? Bo nie otrzymałem żadnego hasła. Czy może mam gdzieś w panelu klienta założyć konto postmaster@cośtam.xx?

Zastanawiam się, żebym stworzył na VPSie jakieś forum, a forum od czasu do czasu wysyła maile - więc trzeba mieć gdzieś dostępny serwer SMTP. Ale może się również zdarzyć, że ktoś na ten mail też napisze, czyli muszę mieć dostęp do skrzynki.

W tej chwili każdy email wysłany na “postmaster@cośtam.xx” zostanie przekierowany czyli wysłany na email który podałeś w przy tworzeniu konta w panelu klienta OVH

Tak. W menu z lewej strony wybierasz email:
image
Potem u góry przechodzisz do “emaile”
image
I po prawej stronie znajdziesz przycisk “Załóż adres email”
image
Po wciśnęciu go wyskoczy okienko:

Uzupełniasz zgodnie z opisami, wciskasz dalej, jeśli się wszystko zgadza znowu wciskasz dalej
image
W kroku trzecim (ostatnim) możesz znaleźć poradniki jak skonfigurować Twoje nowe konto.
Kliknij zatwierdź i gotowe :slight_smile:
Dane do SMTP: Nazwa użytkownika/login to pełny adres email, Hasło to hasło do Twojego nowego konta email, Adres serwera SMTP to ssl0.ovh.net a port to 465 :slight_smile:

Dziękuję bardzo, zadziałało. W dodatku tam widziałem, że w tym darmowym hostingu można mieć jedno konto mailowe plus postmaster@cośtam.xx, czyli w sumie dwa konta. Udało mi się założyć i cośtam@cośtam.xx, i postmaster@cośtam.xx. No chyba że coś źle zrozumiałem.

Skoro mam darmowy hosting www (10 MB), czy da się zrobić subdomenę w mojej domenie, która zawierałaby właśnie dane z darmowego hostingu OVH? Np. “status.cośtam.xx”, która zawierałaby dane nie z mojego VPS, ale właśnie z darmowego hostingu OVH?

Mnie się na razie udało zrobić tylko to, że “status.cośtam.xx” jest przekierowany na “cośtamxx.cluster021.hosting.ovh.net”. Ale w przeglądarce jest widoczny niestety właśnie adres “hosting.ovh.net”, a ja bym chciał zawartość z hosting.ovh.net, ale adres widoczny w przeglądarce ciągle “status.cośtam.xx”. Da się coś takiego zrobić?

Dodaj rekord A w strefie DNS, w adresie docelowym wpisz adres IPv4 który znajduje się tam gdzie hosting, w informacjach ogólnych, o tutaj:

Dziękuję za odpowiedź, ale nie zadziałało. Mam rekord A, gdzie status.cośtam.xx jest kierowany na adres IP, który znalazłem tam, co mi podałeś na obrazku. Ale teraz jak do przeglądarki wpisuje status.cośtam.xx, to jestem przekierowany na https://www.ovh.pl/mail/
Co robię źle?

Nie wiem, czy dobrze opisałem swój problem. Chciałbym, żeby “www.cośtam.xx” było kierowane na mój VPS, natomiast żeby “status.cośtam.xx” było kierowane na darmowy hosting na OVH. Czyli jak jest mój VPS niedostępny, to ciągle działa strona “status.cośtam.xx”.

Z tego co widzę, w darmowym hostingu nie ma możliwości dodania subdomeny:

image

Na hosting mogą kierować tylko dwa adresy (których nie da się usunąć i zmienić):

Czyli to co chcesz osiągnąć jest niemożliwe przy darmowym hostingu ;C