Rozważam serwer MC na VPS, budżet

vps
minecraft
Tagi: #<Tag:0x00007f34384c5b08> #<Tag:0x00007f34384c59a0>

Nie wiem, czy rozumiem. Czy jak domenę kupię w OVH, ale VPS mam v lvlup, to płacę co roku jeszcze to, co jest w kolumnie “transfer”?

Nie nie. Lvlup oprócz VPSów również oferuje kupno domen. VPS jest od tego niezależny.
Domenę masz tam, gdzie ją opłacasz.

@Lempik dodam od siebie że mnie odnowienie 3 domen .ovh wynosi ok. 30 PLN co roku…

Jak czytać zużycie RAM? Mam obrazek z panelu, mam obrazek z polecenia top i tam są różne informacje. Polecenie top mówi, że mam wolne tylko 991540 KB. Ale w kolumnie %MEM widzę, ze różne procesy łącznie zużywają do 30% RAM. Pewnie coś czytam źle.

Do wolnej pamięci RAM dolicz to z buff/cache :wink:
Dlaczego? Ponieważ obecnie Twój system przeznaczył pewną część RAMu na przechowywanie danych. Jeżeli chcesz użyć więcej RAMu, niż masz w free, wtedy system zwalnia przez siebie zjedzoną pamięć i masz więcej RAMu (nie dotyczy, gdy po prostu free jest małe z powodu użycia tej pamięci [bez buff/cache] -> sytuacja, że używasz np. 95% RAMu, to system nie odbierze sobie tych 5%. Jeżeli używasz np. 30% RAMu, a cache już np. 50%, to w razie potrzeby system odda te 50%).

PS. Polecam używać htop, jest po prostu czytelniejszy, taki bardziej kolorowy :stuck_out_tongue:
apt install htop
htop

Dziękuję bardzo. Pytałem o RAM, bo nie wiem, ile co zużywa RAMu i ile RAMu mogę przeznaczyć na serwer MC. To jak to obliczyć? Coś pewnie zużywa system, serwer www, mariadb, coś panel pterodactyl. Ale ile mogę przeznaczyć dla serwera MC?

Około 1,8 GB RAMu jest zjadane przez bufor.
Około 1,2 GB RAMu jest używane przez wszystkie uruchomione aplikacje.
Jeżeli przypisałeś do MC około 1 GB RAMu, to reszta używa około 0,2 GB RAMu.
Możesz na spokojnie zwiększyć RAM serwera MC do np. 2,5 GB. Możesz potem podnosić do 3 GB, ale kontroluj status użycia RAMu.

Dziękuję bardzo. W panelu Pterodactyl przypisałem do serwera MC max. 3450 MB RAM, ale skoro tam nikt się nie loguje, to pewnie nie wykorzystuje tego.
java -Xms128M -Xmx3450M -jar server.jar
Panel Pterodactyl mówi, że ten serwer MC aktualnie zużywa 778 MB RAM.

Trochę za dużo dałeś.
Przypisałeś ok. 3,5 GB RAMu na sam serwer MC.
Zmniejsz wartość do 3 GB, ponieważ musisz zostawić trochę pamięci na system i inne aplikacje :wink:

No właśnie w tym problem. Że nie wiem, ile RAMu przypisać na serwer MC, żeby nie było problemów :). Co w ogóle stałoby się, gdybym przypisał na serwer MC powiedzmy 4 GB RAM? Byłyby lagi? Serwer MC by padł? Cały system ubuntu by padł?

Gdybyś przypisał za dużo, to nic by się nie stało, dopóki serwer nie zacząłby tego próbować używać. W momencie, w którym skończy się ram, system najprawdopodobniej uprzejmie poprosi proces serwera mc, żeby nie brał tej pamięci, co w konsekwencji sprawi, że serwer mc albo zacznie sypać błędami, albo w ogóle się wywali. Z doświadczenia jednak widzę, że takie sytuacje się nie zdarzają zbyt często, jak trzymałem na jednym vps 4GB kilka serwerów mc z w sumie przypisanymi 16GB ramu, to miałem wrażenie że gdy cały ram został zapełniony, to one sobie wzajemnie tą pamięć podbierały :thinking:

Czyli w sumie mogę spokojnie przypisać serwerowi MC 3,5 GB RAM i gwarantować 0,5 GB RAM dla reszty (system, nginx, mariadb, pterodactyl itp.). Bo w razie czego wysypie się tylko serwer MC.

Ogólnie to wysypie się zapewne ten program, który będzie chciał więcej pamięci gdy już nie będzie dostępna, ale takie programy pracujące ciągle w tle na ogół nie zmieniają dynamicznie zapotrzebowania na pamięć więc jakby co to teoretycznie możliwe jest, że w momencie braku ramu to nie serwer minecrafta będzie chciał więcej, a np ktoś wejdzie na stronę i wtedy to apache znajdzie błąd, z tym że apache jest na to przygotowane i zamiast się wysypać całkiem, to po prostu wyjdzie błąd dla użytkownika który odwiedzi stronę :wink:

Dla tych wymienionych wyżej 0,5 GB to będzie luksus.
Masz 4 GB, zostawiasz z pół a reszta na twoje aplikacje/serwery itp.
Jak masz 8 GB to podobnie, zużyjesz 7,5 GB i dostawisz 0,5 GB to będzie git.

A nawet zachodząc w skrajną sytuację to i tak nie będą wszystkie serwery zużywały na sztywno 100% przydziału i wszystko się zmieści.
Zainwestuj w SWAP, tzn. ustaw sobie go załóżmy 2 GB - wtedy jeśli MC zajmie cały RAM, a nagle system poprosiłby o 2 GB (to tylko przykład), to się zmieści i nic nie wywali.
Oczywiście, SWAP jest wolniejszy - ale lepiej wolniej, niż brak :wink:

Dziękuję za tę wskazówkę. Znalazłem taką instrukcję - czy jest w porządku, czy może istnieje jakiś inny, lepszy sposób?
https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-add-swap-space-on-ubuntu-16-04d

Przejrzałem ten poradnik i jest to chyba najlepszy sposób bez wycinania oddzielnej partycji :slight_smile:

@Lempik w sumie może Ci się jeszcze przydać backup:
Usuwanie plików starszych niż X dni
Tworzenie kopii zapasowej wyznaczonego folderu z cyklicznym powtarzaniem

Ewentualnie @DBanaszewski miał jeszcze poradnik ale z wysyłaniem na inny serwer

Dzięki, zrobiłem wszystko zgodnie z tą instrukcją. Rozumiem zasadę działania swap, ale nie zrozumiałem, o co chodzi w podrozdziałach “Adjusting the Swappiness Property” i “Adjusting the Cache Pressure Setting”.

swappiness to, w uproszczeniu, skłonność systemu do korzystania ze swapu, tj. jak często system pomyśli o tym swapie. Na ogół do standardowych zastosowań nie musisz jakoś zwracać na to uwagi, samo się dobrze zarządzi. Podobnie z cache pressure.