Rozważam serwer MC na VPS, budżet

vps
minecraft
Tagi: #<Tag:0x00007f343bdde8e0> #<Tag:0x00007f343bdde570>

Ze swojej strony do mobilnego ssh polecam JuiceSSH, ma kilka bardzo przydatnych ficzerów :wink:

Pytanie ogólne. Jak w ogóle zarządzacie swoim serwerem MC?
Próbowałem zainstalować pufferpanel. Po jakimś czasie zrozumiałem podstawową zasadę. To nie program, który można doinstalować do istniejącego serwera MC i mieć w ten sposób dostęp do konsoli czy do przycisków “start/stop/restart”. To panel jest nadrzędny i w nim trzeba zainstalować serwer MC. To mi się jakoś udało, ale nie udało mi się potem podrzucić własnych plików z serwerem MC - w panelu pojawiał się komunikat “forbidden”, prawdopodobnie problem z uprawnieniami (nazwa użytkownika, grupy itp.).
McMyAdmin i AMP nie próbowałem, bo są płatne. Pterodactyl mi się nie udało zainstalować (był jakiś błąd). Multicraft mi się nie udało zainstalować.
AimPanel mi się nie udało zainstalować, bo jest pisany pod ubuntu 14, a na VPS jest ubuntu 16: “Aimpanel installer v1.25 // Detected Ubuntu 16.04 xenial - ERROR // Your system is not yet supported :(”

Osobiście w kontenerach Docker, ale dla ciebie będzie najłatwiejsza kombinacja screen/tmux + plik startowy.
No i wtedy włączasz serwer komendą i on sobie w takim screenie (podtrzymywaczu sesji) pracuje.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. O istnieniu tmux (byobu) dowiedziałem się dopiero godzinę temu, choć to przydatna aplikacja.
Ja jednak potrzebowałbym, żeby jeszcze jedna osoba miała możliwość podglądu konsoli i ewentualnego restartowania, czyli potrzebuję chyba jakiegoś panelu.

Nie widzę problemu by stworzyć nowego użytkownika i współdzielić takowe konto dla kilu osób.
Masz w takiej sesji tmuxa/screena po prostu konsolę, restartujesz wpisując stop i tutaj w zależności od skryptu uruchamiasz ponownie, lub sesja sama uruchamia po wyłączeniu.

Czy możecie mi polecić jakieś strony lub książkę dla początkujących adminów linuksa/ubuntu (w języku polskim)? Bo ja z tych różnych poradników tak naprawdę kopiuję i wklejam polecenia, ale niewiele rozumiem, co robię.

Ogólnie to najlepiej jednak po angielsku wszystko czytać, ale rozumiem że start od razu z nowym słownictwem angielskim to lekka przesada :wink:

Z polskiej literatury to helion jest najfajniejszy, mam kilka ebooków i z dwie tablice. Właśnie takie tablice to najlepszy start, bo jest tam cała esencja i słowa-klucze po których już dalej idzie łatwiej czy to znaleźć książkę czy cokolwiek w Google.

Takie coś może się przydać :slight_smile:
https://helion.pl/ksiazki/tablice-informatyczne-linux-wydanie-iii-radoslaw-sokol,tilin3.htm#format/d

Od siebie dodam też dość dobre i mocno skoncentrowane materiały, po angielsku ale za darmo :slight_smile:
https://goalkicker.com/LinuxBook/

Chyba udało mi się sporo rzeczy uruchomić - serwer z nginx, php7.2, mariadb, pterodactylem. No i teraz jak zrobić kopię zapasową tego wszystkiego? Wyobraźmy sobie, że zresetowałem serwer i teraz chcę wszystko odtworzyć z kopii zapasowej z mojego komputera, żeby nie musieć wszystkiego ponownie instalować i konfigurować. Po prostu wgrać jakiś plik na VPS, jakimś poleceniem to wszystko wypakować i zainstalować, restartować serwer i mieć gotowe.

Chciałem sprawdzić, co robi Twój skrypt, ale niestety strona https://s1.dbanaszewski.pl/git/dbanaszewski/BashScripts nie działa. Wczoraj czy przedwczoraj też nie działał.

Przygotowanie kopii 1:1 jest trochę skomplikowane.

Jako hosting możemy coś takiego zrobić przez udostępnienie wirtualnego dysku twardego, jednak to spore gigabajty i niepraktyczne rozwiązanie gdyż na dobrą sprawę potrzebujesz wyłączyć VPS aby przygotować taką kopię.

We własnym zakresie alternatywnie da się to przygotować przez aplikację typu CloneZilla jednak będzie to też dość złożone gdyż będziesz wtedy potrzebować zewnętrznego serwera na przygotowane kopie i też trzeba za każdym razem wyłączyć VPS.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie skryptów automatyzujących.
Wystarczy w pliku tekstowym powklejać wykonane komendy których użyłeś do instalacji oraz przerobić je trochę tak aby nie wymagały interwencji użytkownika, przykładowo dla

apt-get install nano

można dodać -y aby automatycznie powiedzieć “tak” dla wszystkich jego pytań, w tym wypadku czy na pewno chcemy zainstalować paczkę.

apt-get install -y nano

Utworzony plik tekstowy który ma co linię jedną komendę możemy potem odpalić lub po prostu wiedzieć co wykonać przez Ctrl + C, Ctrl + V. Dopisujemy na samej górze tzw. shebang #!/bin/bash i mamy skrypt bashowy. Np.

#!/bin/bash
apt-get update
apt-get upgrade -y
apt-get install -y nano wget htop
echo $(date) > /root/finish.txt

Takie 5 linii zaktualizuję listę dostępnych paczek, zaktualizuje wszystkie paczki do najnowszych, zainstaluje kilka narzędzi oraz na koniec zapiszę nam datę zakończenia instalacji do /root/finish.txt.
Prostota systemów *nixów w pełnej krasie :slight_smile:

Docelowo jeśli chcesz osiągnąć perfekcję (mało osób tego potrzebuje), warto zamienić skrypty bashowe na coś lepszego - rozwiązania które potrafią obsługiwać dużą ilością hostów/sprzętu jednocześnie, obecnie w lvlup korzystam z https://www.ansible.com/, wcześniej z https://www.saltstack.com/, istnieją także dość popularne Chef oraz Puppet tego typu. Korzystanie z takiej automatyzacji umożliwia np. zmianę wybranej linii w konfiguracji danego programu na 40 serwerach dedykowanych jedną komendą.

Cześć,
ze względu na to, że moje Gitea pracuje już na innym adresie, podany link nie działa i nie będzie działał.
Moje kopie zapasowe są przechowywane do 5 dni od utworzenia -> ten link był już dawno niepoprawny, ponieważ reinstalacji Gitea dokonał nie dawno, a backupów nie mam (to jest tak jak się coś testuje na produkcji :stuck_out_tongue:).

Hyhy, ja backupów nie mam? :kappa:

Proszę bardzo: https://gist.githubusercontent.com/DBanaszewski/64ef9b8f100e030d271230d73f47658d/raw/bcda27c91ea478f5b60da2730e02f22a04cceb2e/Backup.sh

Wkrótce naprawię ten błąd związany z linkiem.

Dziękuję za obie odpowiedzi w sprawie kopii zapasowych. Myślałem, żeby po zainstalowaniu systemu, www, php, mariadb, pterodactyla itp. sobie zrobić jednorazowo obraz systemu, gdyby coś się stało. A na co dzień robić kopię zapasowe tylko serwera MC za pomocą zwykłego (s)ftp, jak robię dziś. Ale zdaje się, że się nie da. Bo ja resetowałem VPS chyba z 20 razy i tyle razy instalowałem powyższe programy.
Najwięcej problemów miałem właśnie z pterodactylem, jak robiłem zgodnie z instrukcją autorów, to ciągle miałem problem, z redisem (tcp na localhost refused).Dopiero jak początek według poradnika by @DoreK, to mi się wreszcie udało.

Wystarczy, że w moim skrypcie podasz folder serwera MC, podepniesz serwer FTP/SFTP, dodasz go do Crona i gotowe =)

Dzięki, ale mnie chodziło o zrobienie kopii zapasowej (obrazu systemu) wszystkiego innego oprócz serwera MC. Bo serwer MC można łatwo skopiować, wszystko jest w jednym katalogu.

A czy przypadkiem webmin nie ma opcji kopii zapasowej ? Utworzyc punkt przywracania (nie wiem jak to się tam nazywa) przed jakimiś instalacjami i cofnąć

https://doxfer.webmin.com/Webmin/Backup_Configuration_Files

Zdaje się, że jednak uda mi się wszystko uruchomić na VPS i nie będę musiał szukać innego hostingu MC (choć w sumie już znalazłem dwa, które są warte rozważenia).
Czyli teraz czas na domenę. Zrozumiałem z poprzednich wpisów i poradników, że w sumie najlepiej kupić domenę na ovh.pl. I zastanawiam się nad domeną cośtam.ovh lub cośtam.eu. Jak to zrobić, żeby nazwisko właściciela i inne dane osobowe były ukryte dla ogółu? Mail może być widoczny. Wiem, że mam kupować jako osoba fizyczna, ale czy ovh.pl ma taką opcję ukrycia danych osobowych dla TLD .ovh i .eu?

Raczej nigdzie twoje dane osobowe nie będą widniały jeśli ktoś by chciał sprawdzić to bo RODO chyba, że się mylę

Prawda.
Przy .pl, zgodnie z GDPR i polityką NASK, klienci indywidualni mają z góry ukryte wszystkie dane oprócz maila.

Przy domenie .eu nie wiem jak teraz jest, ale np. na plbananek.eu dalej jest widoczne imię i nazwisko + adres + nr telefonu -> można to ukryć w panelu eurID. Przy domenie .eu są ukryte wszystkie dane.

Przy domenie .ovh dane są zazwyczaj ukryte, ale możesz skorzystać z rozwiązania OwO -> ukrywanie wszelkich danych osobowych, w tym maila (podmienia wtedy na jakiegoś randomowego z domeny podlegającej pod OVH [maile będą przekierowywane na prawidłowego maila]).

Przy .eu jest tak samo jak przy .ovh, mail jest podmieniany.

Chciałem sprawdzić koszty różnych domen na ovh.pl, ale nie wiem, co znaczy kolumna “transfer”.

I poza tym sobie zrobiłem taką tabelkę, żeby sprawdzić koszty za kilka lat. Wszystkie ceny są netto.

Transfer czyli przeniesienie do innego operatora, np. z OVH do lvlup.
W przypadku domen PL, jak widzisz, jest to operacja darmowa (ale trochę się trzeba pobawić w przypadku niektórych operatorów :wink: )

Wszystko się zgadza.
OVH ma według mnie najlepszą ofertę na domeny, sam korzystam.