Rozważam serwer MC na VPS, budżet

Tagi: #<Tag:0x00007f5008df2f28> #<Tag:0x00007f5008df2de8>

Czyli w sumie mogę spokojnie przypisać serwerowi MC 3,5 GB RAM i gwarantować 0,5 GB RAM dla reszty (system, nginx, mariadb, pterodactyl itp.). Bo w razie czego wysypie się tylko serwer MC.

Ogólnie to wysypie się zapewne ten program, który będzie chciał więcej pamięci gdy już nie będzie dostępna, ale takie programy pracujące ciągle w tle na ogół nie zmieniają dynamicznie zapotrzebowania na pamięć więc jakby co to teoretycznie możliwe jest, że w momencie braku ramu to nie serwer minecrafta będzie chciał więcej, a np ktoś wejdzie na stronę i wtedy to apache znajdzie błąd, z tym że apache jest na to przygotowane i zamiast się wysypać całkiem, to po prostu wyjdzie błąd dla użytkownika który odwiedzi stronę :wink:

Dla tych wymienionych wyżej 0,5 GB to będzie luksus.
Masz 4 GB, zostawiasz z pół a reszta na twoje aplikacje/serwery itp.
Jak masz 8 GB to podobnie, zużyjesz 7,5 GB i dostawisz 0,5 GB to będzie git.

A nawet zachodząc w skrajną sytuację to i tak nie będą wszystkie serwery zużywały na sztywno 100% przydziału i wszystko się zmieści.
Zainwestuj w SWAP, tzn. ustaw sobie go załóżmy 2 GB - wtedy jeśli MC zajmie cały RAM, a nagle system poprosiłby o 2 GB (to tylko przykład), to się zmieści i nic nie wywali.
Oczywiście, SWAP jest wolniejszy - ale lepiej wolniej, niż brak :wink:

Dziękuję za tę wskazówkę. Znalazłem taką instrukcję - czy jest w porządku, czy może istnieje jakiś inny, lepszy sposób?
https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-add-swap-space-on-ubuntu-16-04d

Przejrzałem ten poradnik i jest to chyba najlepszy sposób bez wycinania oddzielnej partycji :slight_smile:

1 polubienie

@Lempik w sumie może Ci się jeszcze przydać backup:
Usuwanie plików starszych niż X dni
Tworzenie kopii zapasowej wyznaczonego folderu z cyklicznym powtarzaniem

Ewentualnie @DBanaszewski miał jeszcze poradnik ale z wysyłaniem na inny serwer

Dzięki, zrobiłem wszystko zgodnie z tą instrukcją. Rozumiem zasadę działania swap, ale nie zrozumiałem, o co chodzi w podrozdziałach “Adjusting the Swappiness Property” i “Adjusting the Cache Pressure Setting”.

swappiness to, w uproszczeniu, skłonność systemu do korzystania ze swapu, tj. jak często system pomyśli o tym swapie. Na ogół do standardowych zastosowań nie musisz jakoś zwracać na to uwagi, samo się dobrze zarządzi. Podobnie z cache pressure.

2 polubienia

Akurat ja korzystałem z tego poradnika. Troszke inne komendy ale efekt jest ten sam.

Dobra, kolejny krok zrobiony, kupiłem domenę. Domenę cośtam.ovh i kupiłem ją na ovh.pl. Co teraz dalej?
Chciałbym takie coś:

• strona www - cośtam.ovh i www.cośtam.ovh (będzie ta sama zawartość)
  • pterodactyl - pterodactyl.cośtam.ovh (www)
  • forum - forum.cośtam.ovh (www)
  • serwer MC - mc.cośtam.ovh
  • czasami drugi serwer MC do testowania (niestandardowy port, może być adres z dwukropkiem, nie trzeba specjalnej subdomeny)
  • sftp - nie musi być osobna subdomena
  • jakaś poczta (?)

W ogóle nie wiem, co zrobić z pocztą, bo np. forum potrzebuje wysyłać maile i nie wiem, co mam zainstalować na VPS i co ustawić w panelu klienta na OVH. Ale pisaliście, że z wysyłaniem maili może być problem - 1) z konfiguracją jakiegoś postfiksu czy sendmaila, 2) że inne serwery mogą nie chcieć przyjmować poczty z mojego serwera smtp. W razie czego mogę sobie założyć konto mailowe na gmail.com, zoho.eu czy gdzieś indziej.

Widzę, że jest poradnik: [Poradnik]Mini poradnik po domenach - tylko nie wiem, czy wszystko, co sobie wymyśliłem, zrobi się według tego poradnika. A może coś robi się w panelu klienta na OVH, a coś na VPSie?

A nie lepiej cośtam.ovh? Jest taka możliwość.

Nie wiem, czy rozumiem. Czy to znaczy, że na cośtam.ovh mógłby być i serwer MC, i serwer WWW?

Tak, dokładnie, bo korzystasz z tego samego VPS, zakładając że korzystać będziesz z domyślnych portów to wystarczy dodać tylko rekord A :wink:

Nie wiem, czy ja bym się w tym nie pogubił. Z tych dwóch rozwiązań wolę to prostsze i bardziej dla mnie zrozumiałe rozwiązanie. Jestem kompletnym laikiem i nie chciałem mieć własnego VPS, tylko okoliczności mnie zmusiły. Więc dlatego ważne jest dla mnie rozwiązanie proste i zrozumiałe.

Czyli rekord A do strony cośtam.ovh i serwera MC cośtam.ovh, CNAME do www, do drugiego serwera MC rekord SRV.

Najprościej jest po prostu dodać rekord A i będzie wszystko działało. Aby to zrobić, musisz dodać nowy rekord tym przyciskiem

Wybierasz A, nastepnie w polu Adres docelowy wpisujesz ip vps

No i gotowe :slight_smile: Pamiętaj, że zmiany mogą potrwać do 48h, jednak zazwyczaj jest to do 6h.
Możesz się jeszcze zabawić w rekordy SRV, lub prościej, CNAME. Możesz takim sposobem stworzyć adres np. mc.mojadomena.ovh. Nie jest to wymagane do działania domeny.
Jeśli chcesz stworzyć drugi serwer mc, wystarczy że zmienisz jego port, a będziesz się łączył domeną mojadomena.ovh:port

Zapytam jeszcze w ten sposób. Jak będę szperał w panelu klienta OVH, czy mogę coś bezpowrotnie zepsuć?

Popsuć możesz, ale zawsze możesz przywrócić. Gdy nieumiejętnie zmienisz DNS’y domena może przestać w ogóle działać, ale bez problemu możesz je zmienić z powrotem na domyślne. To samo się tyczy strefy DNS.

Możesz rozwiązać umowę na domenę, usuwając ją.
Ale raczej jak nie klikniesz rozwiąż umowę / usuń to takie coś nie nastąpi :wink:

Możesz też dokonać cesji, czyli zmiany abonenta - no ale raczej takich rzeczy przypadkiem sie nie robi.