Rozważam serwer MC na VPS, budżet

vps
minecraft
Tagi: #<Tag:0x00007f149df3c678> #<Tag:0x00007f149df3c538>

Zainteresuj się skryptem: Skrypt do backupów na serwer FTP/SFTP -> możesz go przerobić etc.
W praktyce tutaj przyda Ci się zwykły tar, a potem po prostu to archiwum będziesz pobierał na komputer (innego wyjścia nie widzę, chyba, że postawisz u siebie na komputerze serwer FTP czy coś takiego).

Co do ustawień systemu -> możesz je kopiować do folderu w katalogu użytkownika i następnie zgrywać ten folder w trakcie, gdy zgrywasz folder z serwerem MC :wink:

Dziękuję, jak będę miał serwer VPS, to się zainteresuję.
Jeszcze jedno pytanie. Powiedzmy, że mam tutejszy serwer VPS, robię jakieś eksperymenty i po 2 dniach chcę zacząć wszystko od zera. Da się jakoś przywrócić ustawienia fabryczne, jak gdybym tam nic nie robił?

Tak, w panelu jest opcja reinstalacji systemu. Klikasz a po kliku minutach cieszysz się dostępem do nowego vpsa :sunglasses:

Najprostszy możliwy sposób na wysyłanie maili z VPS to skorzystanie z zewnętrznej darmowej skrzynki pocztowej. Wystarczy skonfigurować wybraną aplikację aby korzystała z SMTP, Wordpressy i inne takie mają to w panelu ustawień. Gmail tu może być trochę skomplikowany bo grymasi z użyciem go jako konto SMTP, reszta powinna być okej.

No to już otrzymałem VPS i zaczynam sprawdzać, czym to się je. Połączyłem się za pomocą putty. Chyba że są jakieś lepsze programy, to poproszę o informacje.
Jest gdzieś poradnik, jak zakładać konta (nie będę przecież wszystkiego robił pod rootem) itp.? Poradnik dla zielonych.

Podstawy:

Nowy użytkownik na VPS

Oraz pamiętaj o szukajce w prawym górnym rogu

Dziękuję. Ten pierwszy wątek znalazłem, ale tam nie było nic na temat tego adduser. Z szukaczki skorzystałem, tylko że szukałem na temat zakładania konta, a nie nowego użytkownika. I to jest właśnie problem, że skoro temat jest dla mnie zupełnie nowy, to nawet nie wiem, jak szukać. W każdym razie dziękuję.

Udało mi się na podstawie innego poradnika zainstalować serwer MC i działa. Tylko muszę jeszcze coś, żeby móc zdalnie zarządzać serwerem, czyli jakiś panel. Wprawdzie już otrzymałem jakiś odsyłacz, ale jeszcze nie badałem, jak to zainstalować.

W dodatku mam problem z putty. Jestem zalogowany, ale jak przez kilka lub kilkanaście minut nic nie robię, to potem putty przechodzi do stanu “inactive”. Prawdopodobnie z powodu bezpieczeństwa. Da się jakoś zrobić, żeby połączenie nie zostało zerwane?

Ale na VPS użytkownik to konto :thinking:

Najłatwiejszy będzie Aimpanel

Najłatwiej - odpalić “linuxowy menedżer zadań”, wtedy sesja nie wygaśnie. Użyj komendy top. Aby wyjść, wciśnij q.
A profesjonalnie - edytuj czas podtrzymywania sesji w ustawieniach SSH i zrestartuj SSH.

Tak, ale szukaczka tego nie wie. Ja szukałem “założyć konto”, a ona mi nie podała “dodanie nowego użytkownika”.

Komenda to: adduser <nazwa>

Warto jeszcze wspomnieć, że konto od razu po stworzeniu nie ma dostępu do sudo, trzeba wpisać komendę

usermod -G sudo <nazwa użytkownika>

O, super. Tego właśnie szukałem! Dzięki!

To to “Sending of null packets to keep session active” w sekcji “Connection”?

Nie, chodzi tutaj o SSHD*, czyli serwer SSH na VPS.

nano /etc/ssh/sshd_config

Znajdź tam
obraz
I do LoginGraceTime dodaj kilka zer :wink:

Dzięki. Rozumiem, że restart zrobię w ten sposób: “systemctl restart sshd”. Przynajmniej tak przeczytałem tu: https://www.techrepublic.com/article/how-to-start-stop-and-restart-services-in-linux/

Tak, możesz również użyć komendy service ssh restart, efekt będzie taki sam :wink:

Mam problem z instalacją bazy danych, a w odpowiednim wątku nikt mi nie odpowiada. Może tutaj ktoś się znajdzie?

Jaki masz problem? Podaj więcej szczegółów

Opisuję to w wątku, do którego dałem odsyłacz. Sądzę, że główny problem to:

The following packages have unmet dependencies:
 mariadb-server : Depends: mariadb-server-10.3 (>= 1:10.3.10+maria~bionic) but it is not going to be installed
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.

Jaką komendą instalujesz bazę