RAID 1 na Windows 10

Witam jak zrobić RAID 1w windows 10?
Powiem że mam Windows 10 home.

Jeśli pytasz, to aż zapytam i ja - masz chociaż dwa takie same dyski?

Zazwyczaj do tego celu używa się oddzielnego kontrolera w postaci sprzętu, ale są niby też rozwiązania programowe.

Sa tqlakiej samej firmy ale jeden ma 500 gb a drugi 1tb ale czytałem ze da się tak tylko bedzie 500gb.

Wygląda na to, że w wersji Home jest to utrudnione, w wersji pro są do tego gotowe funkcje systemu.

Jak rozumiem nie posiadasz żadnego kontrolera sprzętowego?

Czyli?

Oddzielnej płytki lub wsparcia w chipsecie płyty głównej. Podaj po prostu model płyty głównej.

Jest to laptop wiec nie znam modelu.

Czy oby na pewno potrzeba ci raidu w laptopie? Jakie dane w ogóle chcesz trzymać na tych dyskach i jaki jest cel tworzenia raidu.

Tak właśnie potrzebuje

A jeśli zrobie raid 1 to wolniej będzie działał dysk laptop jak to jest?

Patrząc na twoją konfigurację to to sensu nie ma. Masz 1 TB + 500GB i chcesz zrobić z tego RAID 1 z czego otrzymasz 500GB. (+500GB wolnego na większym dysku). Jak zależy ci na bezpieczeństwie danych to spraw sobie NASa, a w nim kombinuj.

Zrobiłem raid 1 i działa. Czy raid 1 ogranicza prędkośc dysku? Na 1Tb jest partycja ta 500gb na raida a na drugiej bedzie wolium prosty 400 coś gb i bedzie ok. Tylko jak z prędkośćiami?

Czy raid 1 ogranicza prędkośc dysku

Czyli ogranicza :frowning: szkoda.
Muszę mieć kopie tych plików ponieważ sa to ważne dla mnie pliki.

Może trochę zasugeruje inne rozwiązanie, tworzenie macierzy RAID 1 (mirroring) w przypadku gry pierwszy dysk jest o 500GB większy od drugiego nie ma sensu.
Przekroczysz wielkość plików drugiego dysku i kopie nic ci już nie dadzą (należy pamiętać, że tak jak kolega wspomniał tracisz na start -50%)
RAID 1 jest stosowany w firmach i korporacjach gdzie masz możliwość wrzucenia identycznego dysku z identyczną wielkością jako dysk kopii zapasowych dlatego ja bym mógł ci zaproponować takie rozwiązanie

Dysk o pojemności 500GB jest dla ciebie jako “przechowywaczka” kopii zapasowych z jakiegoś programu np Acronis
Tworzysz kopię przyrostową i zawsze masz aktualną kopie zapasową i w każdej sytuacji przywracasz system i gotowe pliki masz zawsze aktualne ewentualnie usuwasz stare kopie.

Mowa tutaj o acronisie nagrywanym na płycie (.iso)

Jest jakiś darmowy program podobny do Acronis.
Wiesz zależy mi tylko na jednym folderze wiecej mi nie potrzeba jak system itp.

Tak spytam jest sens w ogóle robić takie akcje dla 1 folderu ?
Ile ten folder zajmuje jeśli można wiedzieć równie dobrze, go możesz wrzucać na drive albo kupić kieszeń na dysk i skopiować tam ten folder

Acronis wypalony na płytę też może robić kopie zapasowye wybranych folderów tutaj masz iso do pobrania
http://basewin.pl/acronis.html

Ponad 200gb ten folder waży xD. Po co mi kieszeń na dysk jak mam go wpietego w laptopa.?
Ps mam kieszeń.

No to skoro wiadomo już o co chodzi to wypal iso na płytę robisz kopie przez acro np z dużą kompresją jak chce ci się czekać i chcesz żeby kopia mało zajmowała i tyle

O takiej kieszeni mowisz?
Mam taką Kieszeń LogiLink External HardDisk enclosure 2.5 USB 3.0 UA0106.
A jak pobiore to iso to co dalej?