Podpięcie domeny, stworzenie strony

Witam,
posiadam serwer VPS na lvlup.pro oraz wykupioną domenę na TitanAxe. Problem polega na tym, że jestem totalnie zielony w tworzeniu stron WWW. Próbowałem około 7 różnych poradników (LAMP i LEMP), ale zawsze coś robię źle (pomijając, że jeszcze kilka innych poradników nie miało aktualnych komend i nie szło instalować rzeczy). Serwer stawiam na UBUNTU.

Pierwszy problem (ten z którym walczę już jakiś czas), jak stworzyć stronę pod serwer minecraft? Chciałbym na stronie głównej jakieś informacje zawrzeć odnośnie serwera + zakładka ItemShop. Ugrząźłem na poziomie instalacji LAMP/LEMP. Z reguły problem phpmyadmin. Ale to i tak nie jest koniec problemu, bo z reguły takie poradniki nie mówią co dalej. Zainstalujesz LAMP i co? Gdzieś doczytałem, że musi być np. dodatkowo WordPress, ale o tym to już totalnie poradnika (dobrego) nie potrafiłem znaleźć. Wykupiłem nawet ma cba hosting żeby się trochę pobawić WP, ale nie potrafię się nawet zalogować do panelu.
Druga sprawa to mam tą domenę i jak podpiąć to pod stronę postawioną na vps, ewentualnie na tym nieszczęsnym hostingu. Pod serwer minecraft potrafię, ale problem zaczyna się kiedy chcę stronę pod tą domeną. Jak to zrobić?
Nie ukrywam, że robię to bardziej z pobudek hobbistycznych i jestem samoukiem, dlatego jeszcze nie za wiele potrafię jeżeli chodzi o obsługę samego vps, dlatego prosiłbym o w miarę jasne wytłumaczenie takiemu głupiutkiemu człowiekowi jak ja :smiley:

Z góry dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam

Pozwolę sobie zacytować niektóre fragmenty twojego posta, aby precyzyjniej się wypowiedzieć.

Nie jestem pewny, czy instalacja całego pakietu LEMP jest w ogóle w Twoim przypadku potrzebna. To jest serwer www (co zrozumiałe), baza danych i phpmyadmin służący do łatwiejszego uzyskiwaniado niej dostępu.

Jako sam serwer www polecam nginx. Możesz wykorzystać ten poradnik:

Póki nie będziesz potrzebował, nie wykonuj kroków 7-10.

Możesz użyć gotowego szablonu lub napisać własną. Tworzenie stron www to trochę inna bajka, niż konfigurowanie serwerów. Z popularniejszych itemshopów na przykład mamy tutaj vMCShop. Użyj forumowej wyszukiwarki a znajdziesz wiele wątków na jego temat.

I już. Serwery gotowe do użycia. To, jakie strony internetowe tam wrzucisz to już inna sprawa.

To akurat gdybyś chciał zakładać swojego bloga, bądź nie umiał samodzielnie tworzyć stron a chciał latwiej zarządzać treściami.

Dobrze, że próbujesz. W razie problemów spróbujemy pomóc. A jak masz jakieś mniejsze kwestie, możesz spróbować użyć wyszukiwarki na forum i korzystając ze słów kluczowych znaleźć podobne wątki.

2 polubienia

Musisz napisać ją używając dostępnych języków programowania, lub użyć gotowego template i go zedytować (nie zapomnij o prawach autorskich!).

Prosta sprawa. Na forum jest wiele poradników jak to zrobić.

Nie

Musisz w DNSach domeny utworzyć rekord typu A i ustawić jego cel na adres VPSa.
http://wiki.titanaxe.com/doku.php?id=konfiguracja_wlasnej_domeny

Jeżeli zależy Ci na samokształceniu to poczytaj jak działają serwery WWW, jak działa MySQL, requesty HTTP(S), jak działają serwery DNS i same rekordy DNS. Dzięki takiej wiedzy wiele łatwiej będzie Ci się odnaleźć w tym temacie.

1 polubienie

Zanstalowałem tak jak było w poradniku (mam nadzieję) Nginx oraz PHP do punktu 7. Teraz jak wchodzę na stronę poprzez IP VPS i mam błąd 403 Forbidden Nginx. Pewnie tak nie powinno być :stuck_out_tongue: Gdzie mogę znaleźć szablony na stronę i gdzie mam dokładnie to wrzucić żeby strona odpaliła?

Najprawdopodobniej tak powinno być, bo nie masz wgranych żadnych plików.

Domyślna lokalizacja katalogu serwera www to /var/www/html. Jeśli będziesz miał jakąś stronę, tam wrzuć jej zawartość.

1 polubienie

vMCShop jest fajny, okej. Szkoda, że nie jest już wspierany. Jego jedyne płatności to SMS i PayPal. Jeśli ktoś chciałby podpiąć przelewy, psc itp. polecam płatną alternatywę w modelu SaaS,

lub coś open-source i darmowego:

(Dodatkowo chcę uprzedzić przed ewentualnymi komentarzami: nie jestem przeciwko vMCShop. Wręcz przeciwnie - uważam, że jest fenomenalnym sklepem, lecz jego kompatybilność jest słaba).

3 polubienia

Jak już mówiłem jestem totalnie zielony w tym. Myślałem, że konfiguracja serwera minecraft będzie dla mnie najtrudniejsza do zaczęcia, ale jednak nie :smiley: Gdzie mogę pobrać jakiś szablon czy w ogóle jakąś stronę żeby to wrzucić na serwer? A i jeszcze się zapytam, do tej lokalizacji mam to wrzucić przez np. FileZilla czy jakoś inaczej?

Tutaj masz fajne, mniej lub bardziej rozbudowane szablony na przyjaznej licencji:
https://html5up.net/

Pobierasz i wrzucasz, na przykład przez wspomnianą FileZillę, na serwer tak, aby główny plik (index.html) znalazł się bezpośrednio w /var/www/html/. Zmiany będą widoczne od razu, użyj CTRL+F5 będąc na stronie w przeglądarce.

Szablon możesz edytować po prostu wchodząc do plików przez edytor.

2 polubienia

Wolę się jeszcze dopytać. Ja mam normalnie te foldery stworzyć var -> www a na końcu html? Jak wchodzę na FTP to ich tam nie ma, więc pewny nie jestem :sweat_smile:

Wchodzisz przez SFTP z konta root? Powinny już być w głównej lokalizacji (jak przejdziesz do samej góry “drzewa” plików).

1 polubienie

Genialne :smiley: Faktycznie wgrałem gotowca na vps.
Ostatnie dwa pytania i kończę ten temat:

1. Edytowanie strony polega na edycji plików, które pobrałem w tym zipie i potem wrzucanie ich na serwer, dobrze zrozumiałem?
  2. Wiem, że wpis potrzebuje chwili żeby zadziałał, ale czy na pewno wszystko dobrze zrobiłem? jak wchodzę na domena.pl, to mam informację odnośnie Ngnix (pozostałości po nieudolnych próbach zaimplementowania LEMP), a jak wchodzę na IP VPS, to normalnie mam ten szablon, który wgrałem
    A

W obu pytaniach: tak, dobrze :wink:

Możliwe że w przeglądarce zostały ci jeszcze stare pliki tymczasowe. Spróbuj wejść przez incognito.

2 polubienia

Dobra, nie wiem jak Ci dziękować :smiley: Wyczyściłem dane przeglądania i faktycznie strona działa pod tym adresem. Również edytowanie html okazało się stosunkowo łatwe, więc z tym też na razie problemów nie będzie. Ten temat jest wyjaśniony, jak będę z czymś potrzebował pomocy to z pewnością napiszę, bo strasznie szybko można uzyskać pomoc.

Jeszcze raz dzięki.

1 polubienie

Ten temat został automatycznie zamknięty 32 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.