Od czego zacząć programowanie? - Porady dla początkującego

Witajcie!

Chciałbym na nowo rozpocząć “przygodę” z programowaniem i linuxem, tylko nie wiem od czego zacząć…
Do tej pory jedynie bawiłem się z prostymi stronami napisanymi głównie w czystym HTML oraz edycją wtyczek PocketMine (silnik serwerów Minecraft PE). Z chęcią przyjmę rady od doświadczonych lvlupowiczów.

Na pewno warto zacząć od chociażby sekcji zabezpieczenia

i od razu wyrobieniu sobie dobrego nawyku

Warto też zapoznać sie z tym artykułem, przejrzałem pobieżnie i wydaje się całkiem spoko

a potem zależy mocno od tego, co chcesz zrobić z takim serwerem :wink:

Najważniejsza porada: jeśli ktoś twierdzi że wykonanie polecenia
sudo rm -rf /
to dobry pomysł, to w świecie Linuxa znaczy to tyle samo co porada
usuń folder win32
dla ludzi korzystających w Windowsa.

Także czytaj, jak nie wiesz jak z czegoś skorzystać - narzędzia mają flagę -h lub -help, np.
nano -h
która rozpisuje jak możesz skorzystać z głową :slight_smile:

Chyba system32 a nie win32 :stuck_out_tongue:

Możliwe, z Win już tak długo nie korzystam że już nie kojarzę :stuck_out_tongue:

Dzięki za rady na pewno pomogą na początku :wink:

Nie wal dropa bazy danych na produkcji, a i rób backupy.

Zainteresuj się open-source oraz go rozwijaj + tak jak mówił @_an0 backupy to kompletna podstawa gdy coś robisz :smiley:

Podstawowa komenda korzystając z linuxa to man.
Dla nano używa się tego tak: man nano.
Podstawowy edytor tekstowy na linuxie to vim.
Sam go nie umiem, ale polecam się nauczyć chociaż z niego wychodzić.

export EDITOR=nano

I po problemie :smiley:

@TiREX

teoretycznie tak ale bez stosowania man w praktyce nic się człek nie nauczy :wink:
a moje podstawowe komendy i tak są w aliasach bo są prostsze do spamiętania :wink:

Dzięki za dobre rady :blush:

Polecam zacząć od skryptów powłoki (bash/sh/ksh/(t)csh, tego ostatniego nie polecam do skryptów) albo Pythona. Potem na twoim miejscu nauczyłbym się jeszcze C, a przynajmniej czytania w nim kodu i Javy, ewentualnie też reszty popularnych języków na JVM (Groovy, Scala itd). No i jak mniej więcej to ogarniesz to będziesz miał już podstawy do dalszej nauki i nauczysz sie tego co ci tam będzie potrzebne, czas nauki też będzie krótszy.