Monitor przechodzi w tryb oszczędzania energii na ekranie logowania - ubuntu

Cześć, wczoraj zainstalowałem system ubuntu na PC (w trakcie instalacji korzystałem z innego monitora). Po instalacji zauważyłem, że po podłączeniu monitora ThinkVision T27p-10, monitor przełącza się w tryb oszczędzania energii w momencie kiedy jest na ekranie logowania i tylko wtedy. Kiedy tymczasowo podłączę inny monitor żeby sprawdzić jak działa to ten problem nie występuje i po zalogowaniu nie działający monitor, zaczyna działać.

Jak podłączam inny monitor za pomocą DisplayPort do komputera to tam wyświetla tylko tło z ekranu logowania, jak podłączę po hdmi to jest normalnie.

Próbowałem łączyć się z monitorem poprzez HDMI, DisplayPort oraz USB-C i każdy z nich ma ten sam problem.
Wyłączałem monitor od prądu na jakiś czas.

Nigdy nie spotkałem się z takim problemem i ubuntu na desktopie nie jest moją codziennością więc nie wiem co w takim przypadku mam zrobić. Liczę, że ktoś ma jakiś pomysł i z góry dziękuje za pomoc.

Na razie tymczasowym rozwiążaniem jest dla mnie jest zgadywania czy dobrze wpisuję hasło.
Po włączeniu komputera wciskam <enter> następnie wpisuję hasło, a potem znowu <enter>
Nie jest to rozwiązanie, które mnie zadowala w 100%, ale jest to przynajmniej jakiś postęp, bo nie muszę przełączać za każdym razem monitorów.

@tirex
najprościej dodać $USER ( siebie ) do auto-logowania, pozbędziesz się logowania na oślep no chyba że masz tam rzeczy tajne przez poufne…

osobiście pierwszy raz słyszę o takich cyrkach z monitorem, rozdzielczość etc. tak ale nie problemy przylogowaniu :wink:

Obstawiam, że może to być w jakiś sposób powiązane z konfiguracją X’ów lub samego loginscreena.

Być może użyte jest odświeżanie lub rozdzielczość spoza zakresu monitora w takim momencie (niepoprawny autodetect) i ten nie mogąc tego obsłużyć - przechodzi w tryb uśpienia.
Spróbowałbym ręcznie w jakiś sposób wymusić te parametry.

Sposób konfiga może się różnić w zależności od użytej karty graficznej oraz rodzaju sterownika. Mam tu głównie na myśli config kart nvidia który może się znacznie różnić od innych które są lepiej zintegrowane z systemem lub bezpośrednio częścią kernela.

Spróbowałbym jeszcze włączyć konsole tekstową.
Niestety nie do końca pamiętam a nie mam jak teraz sprawdzić. Spróbuj kombinacji Ctrl + Alt + Shift + F1-F8, każdy z “F” powinien przełączyć Ci sesję. Na którejś z nich będzie graficzna z której korzystasz, na zdaje się pierwszej będzie tradycyjna konsola, sprawdź czy ona działa poprawnie, da to pewien obraz (hehe) na sytuację na ile to wszystko działa a na ile nie. W razie czego pewnie poprawi mnie w tej kwestii ktoś inny :slight_smile:

1 polubienie

standardowo na F1 jest TTY startu distro od F2 do F6 jest TTY gdzie można się zalogować w terminalu a na F7 są właśnie X-y…
a skróty to Ctrl + Alt + F1-F7

to tak w skrócie :wink:

1 polubienie

Automatyczne logowanie jest to jakieś rozwiązanie, ale jak na co dzień nie mam z tym problemu to jednak czasem przyda się opcja żeby logować się bez tego.

Co ciekawe to po zalogowaniu do systemu i wylogowaniu obraz z logowania się normalnie wyświetla na monitorze.

Za bardzo nie wiem jak coś takiego mogę uzyskać.

Moja karta graficzna to ASUS Radeon 7700 HD.

Po przełączeniu się na konsolę tekstową na innym TTY obraz normalnie wyświetla się na monitorze.

Nie jestem pewien jak to wygląda w AMD, w nvidia jest coś w stylu “panelu sterowania” dla GPU.
Ostatecznie można wymusić ręcznie w konfiguracji Xorg.