Linux dla początkującego, czyli co byście mi polecili :)

Witam, ostatnio coraz częściej myślę nad zmianą mojego głównego systemu na Linux’a. Dlatego pytam się, co byście mi polecili na start? Wiem, że na forum jest już podobny wątek, ale w rok mogło pojawić się przecież wiele dystrybucji, a część mogła “spaść na psy”. Doświadczenie z wszelakimi Linux’ami mam dość małe - główni używałem na vps + chwilę zabawy na wirtualnej maszynie. Przy okazji chciałbym, aby działały mi jakieś gry (np przez Steam’owego Proton’a). Więc jakiego Linux’a byście mi polecili?

Najprostszym rozwiązaniem jest Ubuntu w wersji 16.04 LTS lub najnowsze 18.04 LTS.
Osobiście korzystam z Ubuntu i polecam =)

Na start polecam Ubuntu lub Mint - prosty, funkcjonalny system. Większość “windowsowych” programów będzie chodzić, jeśli zainstalujesz Wine.

Ja polecam Linuxa Mint. Sam z niego korzystam i jestem zadowolony. Podobny do Windowsa, lekki, szybki, przyjemny.
Nawet na forum napisałem do tego poradnik

@Patbox

Najprostszym jest taki w jakim użytkownik będzie czuł się dobrze :wink:
Dlatego najlepiej na VB lub VMware postawić to czy tamto distro i zobaczyć co podejdzie…

Ja osobiście mogę polecić Arch Linux z bspwm i gwarantuję że większość by sobie nie poradziła…

A jak już to Linux Lite jest proste lekkie i przyjemne :wink: ( że moja babcia daje sobie radę )

Ubuntu/Ubuntu Budgie najlepiej IMO. Można też próbować z jakimś Deepinem ale osobiście jego interfejs mi nie odpowiada (trochę dziwny jest).

Nie po to się zmienia system żeby był podobny do Windowsa xD.

Najlepsze rozwiązanie - wytestować wszystko i ostatecznie zainstalować to, co odpowiada :wink:

No ale jednak na start, warto mieć system gdzie w razie czego wiesz co gdzie i jak

Zależy, co przez to się rozumie. Przecież można chcieć mieć pulpit normalny, menu z aplikacjami, pasek z aktualnie uruchomionymi na dole, a nie gdzieś z boku czy na suficie.

Mówienie, że system się zmienia po to, żeby na siłę odchodzić od rozwiązań z poprzedniego, to takie średnie bym powiedział. Moim zdaniem jest to zdecydowanie błędne podejście.

System zmienia się po to, żeby np. pozbyć się ograniczeń narzucanych przez poprzednika, czy chociażby po to, żeby przetestować coś nowego, bo sami nie wiemy, może nam będzie to bardziej pasować.

Odrzucanie całkowicie poprzednika to dziwne skrajne podejście, które spowoduje, że mało kto będzie się czuł komfortowo w swoim nowym systemie.

Moim pierwszym systemem innym niż Windows był Linux Mint i dość dobrze wykonał robotę jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do czegoś innego niż okienka :slight_smile:

Na początku martwiłam się jak ja sobie poradzę z terminalem, ale poszło gładko. Najpierw klikałam sobie wszystko w okienkach, a potem zorientowałam się że terminalem idzie szybciej coś zrobić. A że człowiek zawsze chce wszystko szybciej to terminal wygrał :smiley:

Czyli wybiorę chyba Linux Mint, jakoś najbardziej mi się spodobał :slight_smile:
Teraz tylko kupię sobie 2 dysk i jadę z instalacją.

Windows obok Linuxa?

Wiem, że tak można, jednak i tak wolę sobie kupić SSD (zwłaszcza, że mam teraz HDD, a w Linux’ie nie ma Fast Boot [z tego co wiem]).

Pytam ponieważ na linuxie nie jest tak że możesz pakiety mieć na innym dysku niż jest system :slight_smile: Sam kiedyś chciałem tak zrobić i miałem z tym spory problem, chyba że da się jakoś inaczej a ja o tym nie wiem :stuck_out_tongue:

Nie ma bo nie trzeba, Fast Boot na Windowsie to hibernacja bez żadnych aplikacji. GRUB przy uruchamiania Linuxa wczytuje initramfs, (czyli coś podobnego), a potem to z górki i HDD nie ma dużo do roboty*.

*(popraw mnie ktoś jak się mylę)

Zainstalowałem tego Minta i jak na razie śmiga jak marzenie przy czym o wiele lepiej od windy :slight_smile:

można jeszcze zoptymalizować start na Linux, ale to już wyższa szkoła jazdy :wink:

u mnie start na HDD ok 20s na SSD ok 6s na Debian podobnych nie optymalizowałem ale na Arch Linux i owszem :wink:

Minął już miesiąc i puki co jestem zadowolony z zmiany. Działa to co potrzebuję. Wszystko przeszło bez większych problemów (oprócz małego błędu z mikrofonem, który dość prosto naprawić).

Puki co to nie mogę patrzeć na “puki” :rage:

Jaki błąd? Coś słyszałem gdzieś indziej i jestem ciekaw o co chodzi.

Co jakiś czas po prostu nie ma dźwięku z mikrofonu. Wystarczy, że w ustawieniach pulseaudio go wyłączę, a potem ponownie włączę :wink:

ALC 283 i gniazdo combo u mnie z tym był problem ( brak mikrofonu na słuchawkach )

rozwiązanie było banalne:

wystarczy do

/etc/modprobe.d/ dodać

alsa-base.conf o zawartości

options snd-hda-intel model=,dell-headset-multi

i zrobić reboot powinno zadziałać :wink: