Jak poprawnie ustawić rozdzielczość telewizora podłączonego do komputera?

Mój problem polega na tym, że:
Posiadam telewizor LG 32LN575, który podłączyłem do komputera z kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1060. Telewizor ten ma rozdzielczość 1920 x 1080 i 32 cale, jednak po podłączeniu, pomimo ustawienia rozdzielczości w ustawieniach Nvidia lub ustawieniach systemu Windows (mój system to Windows 10) ekran nie działał poprawnie - rozmazywał się i wychodził poza granice ekranu, a w rogu pojawiała się informacja, że telewizor został uruchomiony na rozdzielczości 1920x1080, którą obsługuje (ale poprawnie nie działa). Co dziwne - poprawnie działają tylko stare ustawienia (poprzedniego monitora), który miał rozdzielczość 1440x900. Jaki występuje tu problem? Dlaczego nie mogę ustawić 1920x1080 pomimo tego, że jest to domyślne ustawienie telewizora, natomiast działa ustawienie poprzedniego monitora, czyli 1440x900? I również, czy możliwe jest ograniczenie wielkości ekranu telewizora do np. 25 cali z rozdzielczością 1600x900 lub 1920x1080 zamiast domyślnych 32 cali?

Sprawdź czy możesz ustawić inną częstotliwość odświeżania, może pomóc.
Wszystkie bardziej zaawansowane operacje tego typu możesz przeprowadzić w ustawieniach sterownika karty graficznej.

Telewizory to generalnie dużo mniej dokładne wyświetlacze niż monitory.
Między innymi z takich powodów w niektórych grach jest możliwość ustawienia brzegów aby nic nie pominąć.

Niestety zmiana częstotliwości odświerzania nie pomogła, sprawdziłem 60Hz, 30Hz i 29Hz, na kartce z informacjami o telewizorze jest informacja o obsłudze 50-60Hz. Rozdzielczości sprawdzałem w ustawieniach karty graficznej (Panel Sterowania Nvidia) i ustawieniach Windows (Ustawienia Ekranu). Próbowałem również sprawdzić, co się pojawi w OBSie podczas nagrywania, gdy rozdzielczość w ustawieniach karty jest 1440x900, jednak gra działa na całym ekranie i ma ustawienie 1920x1080 (w grze wszystkie rozdzielczości od 1440x900 do 1920x1080 nie różniły się), czyli takie, jakie ma telewizor, jednak OBS wyświetlał obraz z brzegami, jednak zachowała się dolna i górna część ekranu w OBSie w sensie były tylko te brzegi, co by oznaczało, że ekran jest 1920x(inna liczba) i nie zachowuje proporcji 16:9 tylko 4:3, tak jak w poprzednim monitorze. Czy może system źle odzczytuje informacje o aktualnym ekranie i zasięga po ustawienia poprzedniego? To dziwne, że ustawienie 16:10 (1440x900) działa normalnie/pełnoekranowo na telewizorze, a 16:9(1920x1080) już nie, choć powinno.

Hmm pokusił bym się o zainstalowanie nowych sterowników :slight_smile:

Ewentualnie zainstaluj jeszcze raz sterowniki przez https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/geforce-experience/
Będziesz mieć pewność, że są dobrze zainstalowane :slight_smile:

Zainstalowałem ponownie najnowsze sterowniki, nic się nie zmieniło.

Czy w sterowniku NVIDIA w Dostosuj rozmiar i pozycję ekranu masz zaznaczoną opcję Proporcje ewentualnie możesz jeszcze przestawić aby skalowanie było wykonywane na karcie graficznej nie na monitorze.
Sprawdź też czy jeśli nie ustawisz skalowania na 0% to czy problem dalej będzie występował

Znalazłem też jakiś filmik na YT swego czasu miałem podobny problem z monitorem opisy programów były rozmazane a ekran był nienaturalny

Niestety, nie pomogło. Efekt ten sam jak w przypadku zwykłego ustawienia na 1920x1080. Mam tam również informację “Rozdzielczość wbudowana: 1920x1080”, a ona zwyczajnie nie działa. Sprawdzałem różne porty HDMI oraz różne ustawienia telewizora, jednak bezskuteczne, a przy każdej wyższej rozdzielczości niż 1440x900 są te same problemy. Czy nie jest to związane z jakimiś innymi ustawieniami windowsa? Bo to bardzo dziwne, że ustawienie z poprzedniego monitora o mniejszej rozdzielczości i mniejszym rozmiarze (19 cali) wpasowuje się w telewizor o rozdzielczości 1920x1080 i rozmiarze 32 cali.

Ekran po prostu w rozdzielczości każdej wyższej niż 1440x900 jest za duży i wychodzi poza widoczną przestrzeń, rozmazuje się.

Próbowałeś może z innym komputerem?

Nie, sprawdzałem tylko mój monitor i telewizor, mam jedynie laptopa, ale do niego nie mam możliwości podłączenia. Telewizor miałem podłączony do xbox’a 360 i normalnie działał w rozdzielczości 1920x1080.

To może coś nie tak z grafiką?

Nie masz przypadkiem wyłączonej opcji Overscan w telewizorze ?

Tak mi się przypomniało, w jaki sposób podłączyłeś X360 a jak PC?
Oba tak samo? HDMI czy inaczej?

Obydwa podłączałem kablami HDMI. Opcji Overscan w przypadku HDMI nie jestem w stanie wyłączyć - jak informuje LG, w przypadku kabla HDMI możliwe do wyboru jest tylko 16:9 i 4:3, ale dopasowanie do ekranu już nie.

Nagle zadziałało. Odblokowały się prawie wszystkie ustawienia i zadziałała opcja “Piksel 1:1”. Sprawdzałem opcje graficzne w Panelu Sterowania Nvidia, testowałem zmianę z 1440x900 na 1920x1080 i wtedy, po wprowadzeniu zmian, nie działała opcja 1440x900. Opcje inne niż 16:9 i 4:3 odblokowały się (w ustawieniach telewizora) i mogłem zmienić na wyżej wymienioną “Piksel 1:1”, która zadziałała. Teraz wszędzie mam ustawione 16:9 i 1920x1080. Niestety nie jestem w stanie wyjaśnić w jaki sposób to zrobiłem. Jak LG podaje - przez kabel HMDI łączący do PC nie można zmieniać tych ustawien - u mnie nagle zadziałały i… tyle.

też mam LG wyprodukowane dla MediaMarket i zwie się OK. i powiem że nie miałem nigdy problemów przy podłączaniu lapka po HDMI i na początku łapał rozdzielczość lapka 1366x768 a potem bez problemy robiłem FHD :wink: