Instalacja systemu Windows Server na VPS KVM

vps
kvm
windows
Tagi: #<Tag:0x00007f72d091aab0> #<Tag:0x00007f72d091a858> #<Tag:0x00007f72d091a600>

Sterowniki na systemy 32bitowe są w katalogach x86. Właśnie te musisz zainstalować.

ok
8.1 x86?

tak

Działa dzięki ci bardzo :slight_smile:

Wygląda na to, że zapomniałeś zmienić płytę w wirtualnym napędzie - zmień obraz płyty z virtio na powrót na płytę z windowsem.

Nie każde oprogramowanie jest napisane pod linuxa, niektóre aplikacje serwerowe wymagają środowiska windowsowego.

Dodatkowo, za pomocą windowsowych funkcji pulpitu zdalnego możesz na serwerze zrobić środowisko pracy dostępne 24/7 z każdego komputera, z każdego miejsca na świecie.

Powodów jest wiele, ja np. bawiłem się windowsem, żeby zebrać z nim doświadczenie, które kiedyś może mi się przydać w przyszłej pracy :wink:

1 Like

A ile ramu używa najnowszy windows server i ile kosztuje?

Najnowszy Windows Server 2016 wymaga minimum 2 GB RAMu, 32 GB miejsca na dysku (pójdzie na mmiejszym) - z moich doświadczeń Windows zjada maksymalną ilość RAMu, a potem wydziela dla użytkownika (z 4 GB zostaje ~1600 MB)

Koszt to ~2000zł

1 Like

System na dysku 25GB zajmował mi jakieś 21GB, a po wprowadzeniu kompresji dysku zajmował poniżej 18GB.

@heditox pełne koszta licencji są opisane tutaj https://www.microsoft.com/pl-pl/cloud-platform/windows-server-pricing

1 Like

Sam używałem Win Serwer 2012 oceniam na bardzo dobry ale według mnie do tego potrzeba co najmniej 8gb ramu ponieważ nie zawsze wystarcza 4 przez to że cały czas używa tego ramu

no przy tym poległem - to samo można zrobić na linux

no to może jest i argument ale tego w szkole powinni uczyć / gorzej jest z linux bo niektórzy nauczyciele wiedzą że jest i nic po za tym :smiley:

Ale nie uruchomi się na linuxie typowo windowsowych programów ani nie przekona wielu osób niepowiązanych ściśle z informatyką do korzystania z innych środowisk niż znają.
Nie ma co popadać w fanboizm

co Ty nie powiesz ja odpalam już chyba od 2009 roku fajny programik Zegarynka i działa przez Wine bez problemów i przydatne jak się czymś zajmę to melduje która godzina :wink:

jedyne co to problemy są ze stricte programami pisanymi przez $MS bo programy pisane na windows przez firmy trzecie daje się odpalić na linux przez wine

Tyle że nie każdy potrzebuje takiej umiejętności, nie można zamykać się tylko na jeden front, bo nigdy nie wiadomo czy nie przyszłoby pracować w innym środowisku, a wtedy zalicza się klapę po całości.

no o ile o linux to owszem można zmieniać środowiska ( graficzne jak i konsolowe bash zsh fish etc. itp. ), a co do windows to chyba tylko wchodzi w grę terminal ( cmd ) i środowisko graficzne ( okienka )

no ale nie miejsce na to bo przypomina mi się temat który mnie mierzi wyższość Discord na TS i odwrotnie :smiley:

1 Like

Bo każdy porzuca Windowsa dla Linuxa, bo przez wine da się odpalić Zegarynkę.

4 Likes

Akurat ja porzuciłem windows w 2009 bo jak miałem w krasnal odpalony serwer produkcyjny to co 2 tygodnie musiałem robić hard reset bo apache blokowało ( zamrażało mi kompa ) / a to z Zegarynką wyszło w trakcie dyskusji o programach na windows :smiley:

więc stawianie serwer windows dla środowiska dostępnego 24/7 jest zbyteczne / a i tak większość rozwiązań serwerowych stoi lub jest oparte na linux i bsd niż na windows :wink:

za długo siedzę w temacie ( może niektóre moje rozwiązania które stosuję prywatnie i osoby które nie mają doświadczenia są to rzeczy zbyt zawiłe ) ale efekt końcowy jest pozytywny :wink:

tak jak po przejściu z hdd na ssd skrypty startowe ( moje własne ) uruchamiane są ze sleep bo bez robił się bałagan ( skrypty nie nadążały ze startem systemu w 5.21s i teraz system startuje:

┌─┤●├─┤9:22:24├─┤lingruby @ arch-i3├─┤~├─╼
└╼ » systemd-analyze       
Startup finished in 2.305s (kernel) + 7.307s (userspace) = 9.613s
graphical.target reached after 7.307s in userspace
┌─┤●├─┤9:22:27├─┤lingruby @ arch-i3├─┤~├─╼
└╼ » 

i tak twierdzę że żaden system windows nie wystartuje w takim czasie ( z wyłączonego kompa a nie hibernacji lub uśpienia ) etc. itp.

nikt mnie nie przekona że na Windows świat się kończy i że jest taki dobry ( jakby kompy były sprzedawane bez systemów od samego początku to nigdy by nie był by taki popularny byłby jak Macintosh ( obecnie MacOS )

tyle w temacie :wink:
miłego dnia życzę :smiley:

2 Likes

Zainstalowałem windows server 2016 standard i mi wyskakuje konsola a nie jak zwykły windows
Zainstalowałem źle coś?

Prawdopodobnie zainstalowałeś wersję podstawową, a nie wersję Desktop Experience. Nie wiem co powinieneś zrobić, aby doinstalować powłokę graficzną, sugeruję zainstalowanie systemu jeszcze raz.

1 Like

Zainstalował Windows Core…
Aby doinstalować UI, wystarczy wykonać w tym oknie co się odpala automatycznie:

exec Powershell.exe

Odpali się awerata UI.

Piszemy po kilei

pd --RestrictSigninPolicy=None
Get-SystemPackage --scope=Windows.ui --name=metroui-commonpack

Teraz uzbroić się w dużo cierpliwości. Na koniec system się zrestartuje i powinien zbootować się do UI.

1 Like