Instalacja Linux Mint na VM/PC

very good

Instalacja systemu Linux Mint na VM/PC

I. Wstęp

Witam wszystkich zainteresowanych poradnikiem! Dzisiaj pokaże wam jak w łatwy i przyjemny sposób zainstalować system Linux Mint na wirtualnej maszynie lub waszym fizycznym komputerze PC/laptopie. Na samym początku warto sprawdzić czy wasze urządzenie na którym chcecie zainstalować system spełnia wymagania, które umieściłem poniżej

System requirements:

• 512MB RAM (1GB recommended for a comfortable usage).
  • 9GB of disk space (20GB recommended).
  • 1024×768 resolution (on lower resolutions, press ALT to drag windows with the mouse if they don’t fit in the screen).

Źródło: Blog Linux Mint

Wiem, że wymagania Linuxa są bardzo małe, lecz zawsze warto upewnić się czy aby na pewno możemy go zainstalować (szczególnie w przypadku komputerów z małą ilością pamięci RAM). Jeśli wasz sprzęt spełnia powyższe wymagania możemy przejść dalej.

II. Przygotowanie do instalacji

Przed procesem instalacji musimy przygotować sprzęt oraz obraz systemu niezbędny do rozpoczęcia procesu instalacji.

Instalacja na wirtualnej maszynie (VMware Workstation 15 Player)

Jeśli zdecydowaliśmy się na instalację systemu na wirtualnej maszynie, będziemy potrzebowali pobrać ją. Ja na potrzeby poradnika użyje VMware Workstation 15 Player, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć VirtualBoxa lub innej maszyny.
Ok, gdy pobierzemy oraz zainstalujemy wirtualną maszyne (nie jest to trudne, wystarczy klikać po prosu przycisk Next), przejdźmy do pobrania obrazu systemu w formacie ISO.
Po przejście na stronę zobaczymy tabelkę

Bez%C2%A0tytu%C5%82u
Zawiera ona dostępne środowiska graficzne, których możemy użyć. Ja wybrałem środowisko Cinnamon w wersji 64-bit. W przypadku wirtualnej maszyny nie ma znaczenia ilu bitową wersję pobierzemy. Po kliknięciu w wybraną wersję bitową pokazuje nam się kolejna tabelka (nieco niżej), która zawiera “Linki lustrzane” z których możemy pobrać nasz obraz. Ja wybrałem z listy link z Polski.

Po pobraniu obrazu możemy otworzyć naszą wirtualną maszynę, a następnie wybrać opcję Create a New Virtual Machine (z panelu po prawej stronie). Powinniśmy zobaczyć takie okienko

Bez%C2%A0tytu%C5%82u
Nas interesuje ostatnia opcja, która utworzy nam pusty dysk. Klikamy Next.
Następnie zaznaczamy system jaki będziemy instalować w naszym przypadku jest to Other. Po wybraniu odpowiedniego okienka z rozwijanej listy poniżej wybieramy wersję jaką chcemy zainstalować, wybieramy Other 64-bit, ponieważ Linux Mint dostępny jest tylko w wersji Pro. Klikamy Next
W następnym kroku musimy nazwać naszą maszynę oraz wybrać jej lokalizajcę na dysku.

Bez%C2%A0tytu%C5%82u
Klikamy Next.
W następnym kroku musimy wybrać rozmiar jaki nasz wirtualny dysk będzie miał, ja wybieram 20GB (Pamiętaj, że dysk wirtualny znajduję się na dysku na którym zapisałeś projekt oraz zajmuje tyle miejsca ile mu przydzielicie.). Oraz zaznaczamy opcję Store virtual disk as a single file.

Bez%C2%A0tytu%C5%82u
Klikamy Next, a następnie Finish.
Teraz po lewej stronie utworzona została nowa maszyna. Aby przystosować ją do instalacji systemu musimy kliknąć na nią PPM, a następnie wybrać opcję Settings.

Ok, jeśli to zrobiłeś to powinieneś zobaczyć nowe okno z ustawieniami poszczególnych komponentów naszej maszyny. Przejdźmy najpierw do zakładki Memory i ustawmy odpowiednią ilość pamięci RAM jaka zostanie zajęta w trakcie działania naszej maszyny. (Zazwyczaj dajemy 50% RAMu komputera), ale ja wybiorę 1GB tyle w zupełności nam wystarczy.

Następną zakładką jest Processors w niej możemy ustawić ilość wątków naszego procesora jaka będzie wykorzystywana podczas pracy maszyny, ja mam 4 wątki, ale wybiorę 1, gdyż tyle nam w zupełności wystarczy.

I ostatnią zakładką która nas interesuje jest zakładka CD/DVD (IDE) ona ma dla nas kluczowe znaczenie, gdyż to właśnie tutaj musimy zamontować obraz naszego systemu. W tym celu po przejściu do tej zakładki zaznaczamy opcję Use ISO image file, a następnie wskazujemy na pobrany przez nas obraz ISO.

Ok jeśli wszystko przebiegło pomyślnie możemy kliknąć OK w celu zapisania zmian.

Teraz nadszedł czas na uruchomienie maszyny, w tym celu zaznaczamy ją z listy po lewej stronie i klikamy zielony przycisk Play (Przycisk znajduję się na górnym navbarze). Teraz musimy zaczekać aż naszym oczom ukaże się taki ekran

Jest to tryb LiveCD, ale nie on nas interesuje. Musimy teraz kliknąć dwukrotnie na ikonkę płyty z nazwą Install Linux Mint, po czym otworzy nam się okno instalacji.

W kroku pierwszym musimy wybrać język, w moim wypadku Polski.

W następnym kroku musimy wybrać układ klawiatury, domyślnie jest to 2xPolski i tak zostawimy.

Trzeci krok daje nam możliwość zaznaczenia opcji instalacji dodatkowych sterowników, ja opcję tą zaznaczę i kliknę Naprzód.

Dobrze teraz przyszedł czas na wybranie Rodzaju instalacji, nas interesuję opcja Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Linux Mint. Klikamy Zainstaluj, oraz Naprzód (jeśli wyświetli się nam komunikat).

Ostatnim krokiem jest wybranie naszej lokalizacji, ja wybieram Warsaw. Klikamy Naprzód.

Po wybraniu lokalizacji musimy jeszcze uzupełnić dane użytkownika, jest to kwestia indywidualna dlatego ja wypełnię formularz i kliknę Naprzód.

Teraz rozpoczął się właściwy proces instalacji który musimy przeczekać. Może to trochę potrwać.

Po zakończeniu instalacji zobaczymy komunikat, który poinformuje nas o tym. Klikamy Uruchom ponownie komputer

Jeśli podczas ponownego uruchamiania zobaczymy taki komunikat

Musimy po prostu usunąć dysk instalacyjny, a następnie kliknąć ENTER. Z racji iż instalujemy system na wirtualnej maszynie, gdzie obraz automatycznie zostanie “odmontowany”.

Gotowe! Teraz możesz się zalogować i korzystać z systemu do woli!

Instalacja na PC/laptopie

W przypadku, gdy instalujemy system na fizycznym urządzeniu, musimy przygotować sobie pendrive'a dzięki któremu instalacja będzie możliwa, do tego celu posłuży nam program Rufus pobieramy najnowszą wersje (program nie wymaga instalowani, dlatego po pobraniu otwieramy go).

Teraz musimy podłączyć naszego pendrive’a, oraz wybrać go z listy w programie.

Kolejnym krokiem będzie ustawienie Wyboru bootowania na Dysk lub obraz ISO (lub Obraz DD jeśli macie taką opcję) a następnie klikamy przycisk WYBIERZ i wybieramy plik ISO z naszym systemem.

Teraz wystarczy kliknąć START i czekamy na zakończenie procesu.

Tutaj zalecam wykonać kopię systemu Windows w razie niepowodzenia instalacji, według mnie najlepszym programem do tego celu będzie Acronis True Image poradnik do wykonania kopii znajduje się tutaj.

Po wykonaniu kopii musimy wyłączyć komputer, a następnie włączyć go ponownie klikając naprzemiennie F2/Delete (chodzi o to aby przejść do BIOSu). W biosie musimy przejść do zakładki Boot i na pierwszym miejscu ustawić naszego pendrive’a/USB.

Po ustawieniu zapisujemy ustawienia i wychodzimy z BIOSu.

Teraz musimy zbootować pendrive’a. Dzieje się to automatycznie lub po naciśnięciu dowolnego klawisza (w przypadku komunikatu).

Dalszy proces instalacji jest taki sam jak w przypadku wirtualnej maszyny. (Od momentu odpalenia się trybu LiveCD).

III. Zakończenie

Jeśli to czytasz, oznacza to, że instalacja systemu przebiegła pomyślnie. Jeśli natomiast masz jakiekolwiek problemy lub pytania napisz pod tym postem.

Linux dla początkującego, czyli co byście mi polecili :)

tu bym dodał że w rufus wybieramy opcję dd nie iso

Linux jakoś bardziej lubi się z dd a rufus ma tą opcję :wink: