Instalacja KDE + VNCServer | Debian/Ubuntu :)

Witam was w moim poradniku na instalację środowiska KDE i VNCServer!

Krok 1 - Aktualizacja Repozytoriów i Pakietów!

apt update
apt upgrade
apt install sudo

Krok 2 - Instalacja Samego Środowiska

apt install kde-full

Krok 3 - Instalacja Serwera VNC

apt install tightvncserver

Krok 3.1 - Tworzenie pliku konfiguracyjnego VNCServer

tightvncserver :1

Po wpisaniu tego wyskoczy ci zapytanie o hasło musi ono mieć min 8 znakow, za jego pomocą połączysz się póżniej przez clienta

tightvncserver -kill :1

Po wpisaniu tego utworzy się plik konfiguracji xstartup gdzie zdefiniujemy uruchamianie się kde

Krok 4 - Konfiguracja KDE w konfiguracji VNCserver

echo ‘startkde’ >> ~/.vnc/xstartup

Definiujemy startowanie KDE przy starcie serwera VNC

Krok 5 - Logowanie do naszego serwera

W VPS wpisujemy:

tightvncserver :1

Na nasz komputer pobieramy: https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/

I instalujemy!

Po instalacji uruchamiamy i wyskakuje nam takie coś:

To odznaczamy:
Screenshot_3

I wciskamy

Screenshot_4

To wpisujemy IPVPS:1 w textboxa na górze: ((Tam gdzie napisałem ipvps:1)) :wink:

I Klikamy Enter.

Po połączeniu wyskoczy nam takie okno:

Screenshot_6

To wtedy robimy tak:

Screenshot_7

Po tym poprosi o wpisanie hasła podanego wcześniej przy kroku nr. 3.1

Screenshot_8

Wpisujemy hasło i klikamy enter.

Krok 6 - AutoStart SeweraVNC przy starcie VPS’a

touch /etc/init.d/vncserver.sh

nano /etc/init.d/vncserver.sh

Wklej to aby serwer VNC sam się uruchamiał przy starcie Systemu!:

#/bin/bash
sudo tightvncserver :1

Wciśnij CTRL+X potem y i enter

I włala mamy KDE i VNCServer.

Jeżli poradnik się spodobał daj serduszko :+1:

Fajnie by było jeszcze jakbyś pokazał, jak po restarcie od razu włączyć start serwera vnc przez np crona, a także jak zapewnić bezpieczne połączenie szyfrowane z serwerem, a nie tylko jak ominąć alert o nieszyfrowanym połączeniu. Nieszyfrowane połączenie na konto roota to proszenie się o kłopoty.

image
Ten fragment raczej jest zbędny, to od użytkownika zależy czy chce się dzielić danymi, nie jest to wymagane :thinking:

Ale @bopke ja tak zawsze robię i dziala bez problemu więc raczej problemu nie widze :slight_smile: a tak mogłem zrobić ale już po prostu zrobiłem poradnik zaraz postaram się to dodać.

W dzisiejszych czasach nieszyfrowanie połączenia do serwera, przez które faktycznie się na nim działa jest bardzo lekkomyślne. Nieszyfrowane połączenie umożliwia banalne ataki man in the middle, które mogą przechwycić połączenie i robić dowolne rzeczy z serwerem.

Szyfrowanie to podstawa

Ja tu zrobiłem instalacje KDE i VNCServer a nie jego szyfrowania, a @bopke to jest różnica, jak ktoś chce to może zrobię taki poradnik lub ktoś inny jeżli chce.

@Edit: a ja sam w internecie jak się uczyłem początkowo ogarniać linuxa nie widziałem jak zaszyfrować, więc moze jak bedziesz tak miły zrobisz osobny poradnik na zaszyfrowanie, a i tak wogóle o nieszyfrowaniu w tym programie co dałem jest, a w reszcie jest wszystko okej nie ma komunikatów że nie ma szyfrowania np.UltraVNC Viewer

Na początku brak informacji o samym środowisku, potem przy komendach praktycznie zero wyjaśnień

Dlaczego mam to wkleić? Co to mi da? :thinking:

voila*

#/bin/bash
sudo tightvncserver :1

Wklejajc to do /etc/init.d/vncserver.sh da ci to że system będzie sam uruchamiał, serwervnc przez co nie musisz się ciagle trudzić wpisujac jedna komende :slight_smile:

Ja to wiem, ale zwykły użytkownik niekoniecznie. Zedytuj posta i dodaj tą informacje.

@Krzysztofeq fajnie by było jakbyś dał jeszcze jakieś ze 2 ss jak się już połączyłeś do serwera, bo tego nie widać jak już się połączyłeś do serwera…

A jeszcze kolejna sprawa czy KDE ( Kf5 - Plazma ) jest stosownym środowiskiem gui na serwer…

Osobiście oscylowałbym jakieś lekkie gui typu i3-wm lub bspwm lub podobne / no ale twoja decyzja :wink:

Wiem, że nie zbyt na serwer KDE ale wiesz żawsze jakiś 1 poradnik. A teraz s ss będzie gorzej bo sam formatowałem swojego vpsa :confused:

To dlaczego wiedząc, że KDE nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na serwer, polecasz go osobom początkującym? Potem będzie zdziwienie że za dużo zasobów coś ciągnie.

Dla początkujących jest łatwy w obsłudze :slight_smile: Więc polecic mogę a aż tak dużo nie ciągnie

Wirtualny pulpit na KVM