Aktualizacja BIOSu w terminalu Dell Wyse Z90D7 z użyciem programatora

Tagi: #<Tag:0x00007f8a24aa3ad8>

:wave: Hej! :slightly_smiling_face: W tym poradniku opiszę krok po kroku jak zaktualizować BIOS do najnowszej wersji w terminalu Dell Wyse Z90D7. :grinning_face_with_smiling_eyes: Poradnik zadziała też gdy BIOS z jakiegoś powodu uległ uszkodzeniu :wink:

:question: Czym jest ten terminal?

To nic innego jak mały i tani komputerek o niedużym poborze mocy, można powiedzieć że serwer dedykowany, na którym możemy uruchomić wszystko co nam się podoba, o ile oczywiście pozwalają na to jego zasoby i wydajność :wink:

:merchant: Gdzie taki kupić i ile to kosztuje?

Nie tego dotyczy ten wątek, ale postaram się to na szybko wyjaśnić :wink:

Na allegro można zakupić wersję bez pamięci RAM (DDR3 DIMM), dysku oraz zasilacza za jedyne 29,99 zł.
https://allegro.pl/oferta/terminal-dell-wyse-z90d7-zx0-amd-g-t56n-1-65ghz-9405662798

Wersja z 2 GB pamięci RAM, dyskiem SSD 4 GB oraz zasilaczem to koszt 69,99 zł.
https://allegro.pl/oferta/terminal-dell-zx0-2x1-6-4gb-ssd-2gb-ram-zasilacz-9611054728

Przedmioty które również mogą okazać się przydatne to taka przedłużka pozwalająca podłączyć jakikolwiek dysk 2.5" na interfejsie SATA:
https://allegro.pl/oferta/kabel-przedluzacz-sata-22-zasilanie-7-15-pin-30cm-7728474181

I do tego adapter który pozwoli podłączyć ekran do terminala poprzez HDMI, ponieważ posiada on tylko wyjścia obrazowe DisplayPort oraz DVI-I:
https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-hdmi-19-pin-dvi-24-1-f-m-7046455939

:face_with_raised_eyebrow: Po co aktualizować BIOS?

Starsze wersje BIOSu w tym urządzeniu są bardzo “zbugowane”, może nawet dojść do jego uszkodzenia gdy spróbujesz uruchomić instalację jakiejkolwiek dystrybucji Linuxa, dodatkowo urządzenie zamienia się w ładną :brick: cegiełkę :brick: gdy spróbujesz przestawić IDE na AHCI mając dysk nieobsługujacy tej funkcji.

:thinking: Co będzie potrzebne?

• terminal ze zdjętą pokrywą
  • komputer/laptop/inny terminal/RaspberryPi z dostępnym portem USB i uruchomionym systemem Windows 7 lub nowszym, Ubuntu, Debianem, albo jakimkolwiek systemem bazującym na nich
  • około godzina czasu jeśli robisz to pierwszy raz
  • programator wraz z klipsem - (Istnieje sposób na aktualizację BIOSu bez jego użycia, jednak w mojej opinii jest to bardziej skomplikowane, zajmuje więcej czasu, nie ma pewności że cała operacja się uda, a w przypadku niepowodzenia i tak potrzebny będzie programator aby to naprawić. Nie jest to droga zabawka, a z pewnością jeszcze kiedyś Ci się przyda :slightly_smiling_face:)
    Obie rzeczy możesz zakupić tutaj:

https://allegro.pl/oferta/programator-ch341a-pamiec-spi-flash-eeprom-ttl-7804573873
https://allegro.pl/oferta/klips-programator-adapter-do-so8-sop8-soic8-dip8-9627417061

:chopsticks: Składanie programatora wraz z klipsem

Po rozpakowaniu programatora i klipsa zobaczysz takie elementy:

Te możesz schować, nie będą one potrzebne :slightly_smiling_face:

Załóż wtyczkę klipsa na płytkę, ale konieczne zwróć uwagę aby czerwony przewód był po stronie gdzie widoczna jest liczba 1!

Ułóż programator na stole/biurku/czymś płaskim w taki sposób, zwróć uwagę aby dźwignia była skierowana w górę:

Włóż płytkę z klipsem w programator do pierwszego złącza KONIECZNIE w taki sposób jak na zdjęciu poniżej, i przeciągnij dźwignię w dół aby zablokować płytkę w gnieździe :slightly_smiling_face:

Gratulacje, udało Ci się złożyć programator! :slightly_smiling_face:

:minidisc: Instalacja oprogramowania

Podłącz programator do portu USB.
Jeżeli korzystasz z Linuxa zainstaluj aplikację flashrom wykonując polecenie:

sudo apt update && sudo apt install flashrom

Jeżeli używasz Windowsa, pobierz i rozpakuj flashrom_CH341A.zip (159,2 KB). Następnie przejdź do folderu image i uruchom jako administrator skrypt który zainstaluje sterownik programatora :wink:
image
Odłącz programator od portu USB.

:computer: Pobieranie nowego BIOSu

Przechodzimy na stronę pomocy technicznej producenta - https://www.dell.com/support/home/pl-pl
Wpisujemy model urządzenia i wybieramy go z listy:
image
Klikamy:
image
Wybieramy system operacyjny ThinOS:
image
Zmieniamy kategorię na BIOS:
image
Pobieramy plik z BIOSem :slightly_smiling_face:

Plik powinien mieć dokładnie 2048 KB, czyli 2 MB, ponieważ właśnie taki rozmiar ma pamięć na której znajduje się BIOS :slightly_smiling_face:
image
Jeżeli korzystasz z systemu Windows, przenieś pobrany plik do rozpakowanego wcześniej folderu:
image

:electric_plug: Podłączanie klipsa do pamięci

Odłącz wszystko od swojego terminala. Kość biosu w tym terminalu znajduje się w pobliżu baterii którą należy teraz usunąć. Kość biosu w tym modelu może być przylutowana do płyty głównej lub osadzona w sockecie.
image

image

Jeżeli w twoim modelu kość biosu jest osadzona w sockecie, musisz ją wyciągnąć. Możesz użyć do tego na przykład małego płaskiego śrubokręta, wystarczy że popchniesz górną klapkę w bok tak jak na poniższym obrazku:
image

Następnie wystarczy podnieść ją do góry i już można wyjąć kość biosu, ale najpierw najlepiej zrobić zdjęcie tak aby wiedzieć jak z powrotem umieścić kość w terminalu, zwracając uwagę na kropkę w rogu którą oznaczyłem strzałkami. :slightly_smiling_face:
image

Teraz możesz zamocować ją w klipsie programatora, najlepiej położyć kość na czymś płaskim i chwycić ją klipsem najwyżej jak się da aby nie pogiąć nóżek. Koniecznie zwróć uwagę aby nóżka najbliżej kropki była podłączona do czerwonego przewodu klipsa!
image

Jeżeli kość w twoim modelu jest przylutowana to sprawa jest nieco prostsza, wystarczy chwycić ją klipsem, ponownie zwracając uwagę na to aby czerwony przewód był podłączony do nóżki najbliżej kropki.
image

:rocket: Flashowanie nowego BIOSu

Podłącz programator. Uruchom wiersz polecenia/konsolę i przejdź do folderu w którym znajduje się pobrany wcześniej BIOS (oraz plik flashrom.exe w przypadku systemu Windows). Następnie wykonujemy polecenia, dodaj sudo przed komendami jeśli używasz systemu Linux.

Najpierw odczytamy stary BIOS na wypadek gdyby coś się nie udało:

flashrom -p ch341a_spi -c "MX25L1605A/MX25L1606E/MX25L1608E" -r stary_bios.bin

Jeżeli zobaczysz komunikat No EEPROM/flash device found oznacza to, że klips podłączony jest nieprawidłowo, upewnij się że zrobiłeś to dobrze i że każda nóżka ma kontakt z pinami w klipsie. Jeżeli zobaczysz Found Macronix flash chip “MX25L1605A/MX25L1606E/MX25L1608E” (2048 kB, SPI) on ch341a_spi to znaczy, że klips podłączony jest prawidłowo :smiley:

Reading flash… done oznacza że odczyt powiódł się.

Następnie wgrywamy nowy :slightly_smiling_face:

flashrom -p ch341a_spi -c "MX25L1605A/MX25L1606E/MX25L1608E" -w Z10G_bios.bin

Wykonanie obu komend powinno zająć około dwóch minut. Jeżeli zobaczysz
Reading old flash chip contents… done.
Erasing and writing flash chip… Erase/write done.
Verifying flash… VERIFIED.
- to znaczy że zapis również powiódł się :partying_face:
Teraz odłącz programator od portu USB, następnie odłącz klips od pamięci, w przypadku lutowanej to już wszystko, w przypadku socketu umieść pamięć tak jak była wcześniej i zamknij socket :slightly_smiling_face:

Nie zapomnij o włożeniu baterii z powrotem na swoje miejsce :grinning_face_with_smiling_eyes: :battery:

:cowboy_hat_face: Podsumowanie

Po włączeniu terminala powinieneś ujrzeć nowy, pachnący świeżością BIOS :smiley:
Jeżeli wymagane jest podanie hasła, to domyślne hasło brzmi Fireport, można je wyłączyć :wink:
W razie problemów lub pytań śmiało pisz, postaram się pomóc :slightly_smiling_face:
Dziękuję @liamdj23 za pomoc :heart:

Użyte artykuły:

Poradnik miesiąca: luty 2021

11 polubień

Posiadam owy terminal już od ponad 6 miesięcy było już na nim instalowanych kilka dystrybucji od linuxa do Windowsa.
Obecnie działa na nim proxmox nie mam z nim żadnych problemów działa 24/7 od zakupu.
W Biosie nie grzebałem bo nie było takiej potrzeby :stuck_out_tongue:
Za bardzo nie widzę powodu po co to robić biorąc pod uwagę koszt terminalu a narzędzi do zmiany biosu. A zawsze może coś pójść nie tak osobie nie mającej styczności z czymś takim. (Do sprawy podszedłem jak typowy polak :nosacz: jak działa to po co ruszać, lecz posiadam umiejętności by coś takiego zrobić ale nie widzę potrzeby jak wszystko działa :slight_smile:)
Po za za moim marudzeniem poradnik wydaje się spoko, jeśli padnie mi terminal to będzie gdzie zajrzeć :smiley:

6 polubień

Świetny poradnik, polecam :blush:

5 polubień

Witam
Dzięki spoko poradnik
Ale mam problem z tym komputerkiem może ma ktoś pomysł a mianowicie
Chciałem wejść do biosu tego terminala i przez nieuwagę wpisałem trzykrotnie błędne hasło (z innego kompa a tu chyba było standardowe Fireport) teraz jak chce wejść do biosu wyskakuje monit password/ unlock key ********** i pod spodem unlock key hint number i cyfry. Jest szansa żeby to obejść. Podejrzewam że nawet po wgraniu nowego biosu ta blokada pozostanie. Znalazłem w necie odblokowanie za paręnaście USD ale to mija się z celem wartość sprzętu niższa niż od tej kwoty. Terminalek działa mam na nim Proxmoxa ale jak coś padnie to d…pa.

Dzięki

1 polubienie

Myślę że wystarczy zresetować ustawienia BIOSu poprzez wyjęcie na chwilę baterii z płyty głównej :wink:

No niestety wyjąłem na 15 minut i po restarcie to samo :unamused:
Tylko szkoda że nie wraca do wpisania podstawowego hasła bo go chyba znam. tylko po restarcie i “delete” wchodzi monit o to hasło “administratora” czy jak ono się tam nazywa

1 polubienie

Tak z ciekawości, da się zbutować z zewnętrznego dysku?

1 polubienie

Jasne, bez problemu, nawet z użyciem portu USB 3.0 (są dwa z tyłu w tym konkretnym modelu) :wink:

Dostałem się do biosu założyłem klawiaturę na przewodzie wpisałem “Fireport” i poszło i ogólnie nie wiem czy to klawiatura czy moje “zaćmienie”
Dzięki za zainteresowanie Pozdrawiam

1 polubienie